Droner over Aalborg: Det ved vi - og det mangler vi svar på
Uidentificerede droner har onsdag aften og torsdag nat krænket luftrummet over Aalborg Lufthavn og Flyvestation Aalborg. Her er, hvad vi ved - og det, vi mangler svar på
Opdateret kl. 17:29
Uidentificerede droner i luftrummet over Aalborg Lufthavn betød onsdag aften og natten til torsdag, at lufthavnen var lukket i flere timer, og flere fly måtte omdirigeres.
Droneaktiviteten blev første gang observeret kort før klokken 23.30 og sidste gang 03.15.
Og det er ikke kun ved Aalborg, der har været nylig droneaktivitet.
Kort før klokken 22 fik politiet i Syd- og Sønderjylland også flere anmeldelser om droner ved lufthavnene i Esbjerg, Sønderborg og Skrydstrup. Droner blev også set flyve ind over det nordlige Esbjerg.
Episoderne fandt sted blot få dage efter, at flere droner lukkede luftrummet over Københavns Lufthavn.
Den voldsomme aktivitet i luftrummet over flere danske lufthavne har stor politisk bevågenhed, og episoderne efterforskes intenst.
Det ved vi:
Den første observation af droner ved Aalborg Lufthavn fandt sted klokken 21.44. Anmeldelsen kom fra lufthavnens personale.
Både ved Aalborg Lufthavn og ved de tre lufthavne i Sydjylland har dronerne fløjet med lys på.
Klokken 02.55 meddelte Nordjyllands Politi, at dronerne ikke længere befandt sig i området, og luftrummet blev kort tid efter genåbnet.
I Aalborg fortalte politikommissær Jesper Bøjgaard, at mere end én drone blev observeret.
Politiet oplyser, at ingen mennesker har været i fare og efterforsker sagen intenst.
Rigspolitichef Thorkild Fogde sagde på et pressemøde natten til torsdag, at dronerne ved Aalborg Lufthavn fløj i samme mønster som ved hændelsen i Københavns Lufthavn forleden.
På et pressemøde torsdag morgen siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen, at man ser den seneste droneaktivitet i Danmark som et hybridt angreb. Og han uddyber, at der fortsat ingen direkte militær trussel er mod Danmark.
Ifølge forsvarschef Michael Hyldgaard, der også er med på pressemødet, har man lavet en vurdering af, om man skulle skyde dronerne ned. I sidste ende valgte man ikke at gøre det.
- Det var en samlet vurdering, siger han og tilføjer, at det blandt andet var af hensyn til borgeres sikkerhed.
Justitsminister Peter Hummelgaard supplerer med, at der nu skal købes mere udstyr til at neutralisere droner og man skal anskaffe "nye kapaciteter til at detektere og neutralisere droner".
Han siger, at det kræver en række forskellige kapaciteter for at modstå disse trusler.
Troels Lund Poulsen understreger, at man har rakt ud til Nato, men "at det ikke er nogen hemmelighed, at Danmark i dag ikke har luftbaseret luftforsvar".
Det mangler vi svar på:
Hvor mange droner fløj over Aalborg Lufthavn?
(Opdateret torsdag eftermiddag: Politiet siger, at der var to eller tre).
Hvilke droner er der tale om?
Hvor kommer dronerne fra, og hvor er de fløjet hen?
Hvem står bag?
Hvad er dronernes formål?
Og er der en sammenhæng mellem droneaktiviteterne flere steder i landet de seneste dage?
Politikere reagerer
Borgmester Lasse Frimand Jensen kan fra sit hjem i Nørresundby se ud over lufthavnen. I løbet af natten så han lys over lufthavnen, men han er usikker på, om det var dronerne.
- Men jeg kunne godt mærke en uro i maven, siger han.
Han understreger samtidig, at uroen er forsvundet, efter han har hørt udmeldingerne fra henholdsvis forsvarsministeren og justitsministeren.
Aalborg Kommune har ikke en direkte rolle at spille i forbindelse hændelsen, som bliver håndteret af forsvaret og politiet.
- Vi er dialog med beredskab og politi, så på embedsmandsniveau følger vi situationen. Men vi gør noget, hvis vi bliver bedt om det, siger Lasse Frimand Jensen.
Også folketingskollega Simon Kollerup, der er forsvarsordfører for Socialdemokratiet, har fulgt sagen tæt.
- Jeg synes, det er alvorligt, at det kommer så tæt på Nordjylland og Aalborg, som det har været i nat, hvor man har forstyrret trafikken og der har været forsinkelser. Det vidner om, at det, der har været en stor og diffus trussel, er flyttet tæt på nu. Jeg tror ikke, jeg kender nogen nordjyder, der ikke har været i Aalborg Lufthavn, og nu er det der, der har været forstyrrende aktivitet i nat, siger han og fortsætter:
- Det er et hybridt angreb, og vi bliver nødt til at betragte det som et sådan. Nu er det rykket meget tæt på de fleste af os.
Mona Juul fra Konservative har kritiseret regeringen for at holde for mange pressemøder og generelt handle for lidt.
Om den kritik siger Simon Kollerup således:
- Det er helt åbenlyst, at der mangler udstyr til at kunne følge med udviklingen inden for området. Jeg håber da, at vi i den tid, der ligger foran os, kan bringe nogle af de nordjyske erhvervskompetencer ind på bordet, for der er dygtige virksomheder, der er meget kapable, når det kommer til at neutralisere og jamme droner. Alt det, man skal bruge i Ukraine lige nu, den teknologi og det udviklingstempo ligger i nordjyske virksomheder. Der synes jeg, at vi skal trække på de kompetencer.
- Nej, vi har ikke det, der skal til i dag. Og derfor er der investeringsopgaver foran os.
Ved du noget?
Til sidst gentager vi lige politiets opfordring om, at man henvender sig på 114, hvis man har oplysninger i forbindelse med droneaktiviteten over Aalborg Lufthavn.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.