Forskning

Nordjysk forsker vinder stor pris: - Vi har været verdensførende i ti år

Mikrobiologen er i gang med at kortlægge alle bakterier i Danmark

Mads Albertsen, der er professor ved Aalborg Universitet, modtager mandag en pris for sit forskningsarbejde.
Mads Albertsen, der er professor ved Aalborg Universitet, modtager mandag en pris for sit forskningsarbejde. Arkivfoto: Claus Søndberg

Mandag bliver en dag uden for de vante omgivelser i laboratoriet for 38-årige Mads Albertsen.

AAU-forskeren er nemlig en af de fem udvalgte, yngre forskere, der i år hædres med EliteForsk-prisen.

En pris, der hvert år uddeles til danske forskere i international særklasse.

- Jeg er da stolt, det er en stor anerkendelse at få for det arbejde, jeg har lavet i en del år efterhånden, siger Mads Albertsen.

Mandag modtager han prisen ved en overrækkelse i Den Sorte Diamant i København.

- Jeg har min kæreste og mine forældre med herover til at fejre det, og ellers skal vi hjem til børnene i aften igen. Så der er lidt praktik, der skal gå op, men vi prøver da at fejre det lidt.

Mads Albertsen og hans hold af forskere arbejdede under coronapandemien med at fastslå, hvilke covid-varianter, der bredte sig i Danmark. Arkivfoto: Henrik Bo

Kortlægger bakterier

Mads Albertsen er mikrobiolog og forsker i bakterier.

- Min gruppe har været verdensførende de seneste ti år i at udvikle nye metoder, hvor vi bruger DNA til at kigge på bakterierne. Det bruger vi i mange forskellige sammenhænge.

Ifølge forskeren kan det blandt andet være udviklingen af nye metoder til at finde ud af, hvilken bakterie patienter er inficeret med, så man kan få den rigtige antibiotika.

Derudover arbejder hans hold med at kortlægge alle bakterier i den danske natur i projektet Microflora Danica.

- Vi kender måske én procent af bakterierne ude i naturen. Vi prøver så at finde ud af, hvad resten af de 99 procent gør.

EliteForsk-Prisen overrækkes mandag i København af Dronning Mary og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M).

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden