Nykredit vil købe Spar Nord i giganthandel
Det nordjyske pengeinstitut får et bud på sine aktier fra den landsdækkende kreditvirksomhed
Opdateret kl. 10:40
Den nordjyske bank Spar Nord Bank har fået et købstilbud fra Nykredit.
Det oplyser Nykredit i en pressemeddelelse.
Nykredit tilbyder 210 kroner pr. Spar Nord-aktie.
Og Spar Nords bestyrelse, direktion og Spar Nord Fonden bakker enstemmigt op om at sælge Spar Nord til Nykredit, der er foreningsejet, oplyses det i pressemeddelelsen.
Dermed er det overvejende sandsynligt, at den nordjyske bank bliver solgt til Nykredit.
Danmarks tredjestørste
Hensigten er at lægge Spar Nord og Nykredit Bank sammen, og skabe et stærkt og slagkraftigt alternativt til de største børsnoterede banker i Danmark.
Den sammenlagte bank vil adskille sig ved at være foreningsejet. Sammenlægningen vil skabe Danmarks tredjestørste bank med et samlet udlån på ca. 160 mia. kroner målt ud fra 3. kvartal 2024 og markedsandele på cirka 13 procent inden for bankudlån og ca. 11 procent inden for indlån.
- Alle medlemmer af bestyrelsen er overbeviste om, at tilbuddet fra Nykredit er attraktivt for aktionærerne i Spar Nord og skaber et stærkt fundament for den fortsatte udvikling af banken i et stærkt foreningsejerskab, der sikrer kunderne fordele og andel i værdiskabelsen, lyder det i pressemeddelelsen fra Kjeld Johannesen, der er formand for Spar Nord Bank.
Aktionærerne skal spørges
Spar Nord Fonden, der i dag ejer 20,27 procent af aktiekapitalen i Spar Nord Bank, har meddelt, at man gerne vil acceptere Nykredits tilbud og sælge sine aktier.
Nykredit, der i forvejen ejer omkring 19 procent af aktierne i Spar Nord Bank, tilbyder altså aktionærerne 210 pr. aktie, hvilket værdisætter den samlede udstedte aktiekapital i Spar Nord Bank til 24,7 milliarder kroner. Og med den pris er Spar Nord Fondens aktier cirka fem milliarder kroner værd.
Næste skridt er, at tilbudsdokumentet skal offentliggøres, så snart det er godkendt af Finanstilsynet. Derefter får aktionærerne i Spar Nord Bank lejlighed til at forholde sig til tilbuddet.
Stor glæde
I samme pressemeddelelse udtrykker administrerende direktør i Spar Nord Lasse Nyby sin uforbeholdne glæde over den forestående sammenlægning med Nykredit.
- Sammenlægningen af Spar Nord og Nykredit Bank vil skabe Danmarks største relationsbank med en vidtforgrenet lokal forankring og nærhed til kunderne. Sammen vil vi blive et endnu stærkere og foreningsejet alternativ til de største børsnoterede pengeinstitutter.
- Vi glæder os over den store anerkendelse af Spar Nords forretning og navn samt Nykredits dybe respekt for vores dygtige medarbejdere, som er altafgørende for at fortsætte den stærke udvikling i en samlet bank med endnu tættere relationer, bedre tilbud og attraktive ForeningsFordele til kunderne, lyder det fra Spar Nord-direktøren.
Flere penge i fonden
Michael Slavensky Dahl, bestyrelsesformand for Spar Nord Fonden, siger, at det er efter grundige overvejelser, at bestyrelsen i Spar Nord Fonden har besluttet at acceptere købstilbuddet, når Nykredit fremsætter det.
- Tilbuddet bidrager til vores samlede vurdering af, at transaktionen er hensigtsmæssig for at fremtidssikre bankens position som et konkurrencestærkt pengeinstitut, lyder det fra fondsformanden.
Samtidig øger det fondens formue betragteligt og bidrager til, at fonden kan opfylde sit uddelingsformål.
Større gennemslagskraft
Også bestyrelsesformanden Merete Eldrup fra Nykredit er glad for udsigten til sammenlægningen af de to finansielle virksomheder.
- Spar Nord Bank og Nykredit er et godt match. Vi har hver især værdier og spidskompetencer, der tilsammen vil øge vores gennemslagskraft i markedet. Spar Nord Bank kommer med en lang tradition som en lokalforankret relationsbank med decentral beslutningskraft og særlige styrker på privatkunder og på de små- og mellemstore erhvervskunder, siger hun i pressemeddelelsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.