Peter sælger sjældne spillekort for millioner: - Samlekort er big business
Engang var det bare en hobby, men i dag bliver der handlet for svimlende beløb, når firmaet The Card Collective i Aalborg køber og sælger sjældne Magic- og Pokémon-kort

Peter Strandbech lever af at købe og sælge sjældne Pokémon- og Magic-kort i firmaet The Card Collective. Firmaet er en del af brætspilsbutikken Spilforsyningen i Aalborg. Foto: Thomas Lee Christensen
AALBORG:Umiddelbart gør det ikke meget væsen af sig – den lille klare plastikbeholder med et enkelt, gammelt spillekort indeni. Men selvom det ser simpelt ud, det der egentlig bare er et stykke pap med et billede af en sort blomst – så er det mere værdifuldt end mange parcelhuse.
- Det her kort koster 2,7 millioner kroner. Det er en Alpha Black Lotus, der kun er printet i 1080 eksemplarer. Og af de 1080 eksemplarer i verden, er der ca. 40, som har fået vurderingen 9,5, fortæller Peter Strandbech, der står med kortet i hænderne.
Han står bag virksomheden The Card Collective, en del af brætspilsbutikken Spilforsyningen, der ligger lige ved tyren i Bispensgade.
Linet op på bordet, og i kassen ved siden af, er der kort, der tilsammen koster flere millioner kroner. Samlekort fra populære spil som Magic the Gathering og Pokémon er big business, og det er kun blevet større de seneste år.
- Jeg tror næsten ikke, der går en uge, uden vi sælger et kort til over 100.000 kroner, fortæller Peter Strandbech og forklarer, at de i år indtil videre har solgt dyre kort for over ti millioner kroner.

Black Lotus er den hellige gral for folk, der samler på Magic-kort. Denne version blev printet tilbage i 1993, og er i særdeles god stand. Derfor er prisen også højere end flere parcelhuse. Foto: Thomas Lee Christensen
Startede som en hobby
Peter Strandbech er velsignet med et job, hvor han kan leve af sin hobby. Han spillede selv Magic tilbage i 90’erne og begyndte senere at deltage i internationale turneringer. Og det var netop i Magic-miljøet, at han og kollegerne bag firmaet lærte hinanden at kende.
- Med årene blev det større og større, og til sidst valgte vi at gøre en virksomhed ud af det.
Peter og kammeraterne åbnede Spilforsyningen, da den gamle spilbutik lukkede, og de så et hul i markedet. Efter et par år, hvor Magic-spillet kun blev mere og mere populært, begyndte de så at købe og sælge de dyrere, gamle kort.
- Jeg så en mulighed for at gøre min hobby, som jeg allerede brugte mange timer om dagen på, til mit arbejde. Det startede, da jeg var i gang med at skrive mit speciale, og så blev det egentlig bare større og større.

Når der handles med kort for så mange penge, er det vigtigt, man kan sikre sig ægtheden af kortene. Derfor bliver både vægt og mikroskop taget i brug. Foto: Thomas Lee Christensen
Kendt i miljøet
Peter og kompagnonerne er langt fra de eneste, der er glade for Magic. Over 30 millioner mennesker spiller det populære kortspil, og de gode kort tilbage fra 90’erne handles for svimlende beløb. Især hvis standen er i top og vurderet af amerikanske specialister, der ser på, hvor god standen er på kortet. De giver det en karakter fra 1-10. Kortet til knap tre millioner er vurderet til 9,5. Des bedre stand, des højere pris er samlere villige til at betale for de gamle kort.
Gennem årene har Peter og The Card Collective i Aalborg fået opbygget et ry som et sted, der handler med netop de helt sjældne af slagsen. Derfor kontakter samlere fra ind- og udland Peter, både når de er på jagt efter et særligt kort, og når de vil sælge.
- Folk ved, hvis de leder efter noget specielt, at de kan tage kontakt til mig, og så ved jeg ofte, hvor de finder det henne.
- De rigtig dyre handler bliver lavet på det ry, du har i miljøet. Derfor er det meget vigtigt for mig, at jeg har et godt ry, og de handler, jeg laver, bliver gjort meget professionelt. For du har ikke lyst til, når du handler for flere millioner, at noget går galt.

Charizard er en af de mest populære Pokémoner. Derfor er netop kort med den meget værd for samlere. Foto: Thomas Lee Christensen
Sælger i ind- og udland
Set på antallet af kort sælger The Card Collective flest af de billigere kort, som folk faktisk spiller med mod hinanden. Men ser du på kroner og øre, er det de dyre kort, der trækker.
- Samlekort er big business, og er blevet endnu større big business. Det er et marked, der kun er blevet større, og det bliver hele tiden ved med at vokse.
Kunderne til de dyre kort er primært samlere eller folk, der bruger dem som en investering. Og selvom der ligger en fysisk butik i gågaden, er det ikke sådan, folk går ind fra gaden og beder om et stk. Black Lotus til knap tre millioner kroner.
- Der findes folk i Danmark, som køber og sælger de her kort, men langt størstedelen af vores kunder kommer fra udlandet. Det er primært USA, Japan, Belgien og Holland.

The Card Collective sælger ikke kun dyre kort for mange tusinde kroner, men også mere prisvenlige kort, som folk spiller med. Denne ”Pursued Whale” koster fem kroner. Foto: Thomas Lee Christensen
- Det er Magic-spillere, som har en karriere, der gør, de tjener mange penge. Nogle af de penge vælger de så at bruge dels på grund af nostalgi, men også som en investering.
Godt nok er de tunge drenge fra kortkassen fundet frem i dagens anledning, men til dagligt ligger de ikke fremme bag glaspladen i disken. De er pakket væk bag lås og slå.
- Hvis du kommer ned i butikken, så er det eneste du finder et par boosterpakker og normale spillekort. Der er ikke noget af det, som er til at komme i nærheden af. Det er både gemt godt væk og i pengeskab. Der er alarm, videokameraer og alt, hvad man kan komme i nærheden af, forsikrer Peter.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.