Politi

Øjenvidne til knivstikkeri ved VUC i Aalborg: Ofret blødte voldsomt fra armen

En person er kørt væk i ambulance - en anholdt i Rema 1000

Politiet har afspærret indgangen. Foto: Martin Damgård
Politiet har afspærret indgangen. Foto: Martin Damgård

Opdateret 23. maj 2022 kl. 12:21

AALBORG: En kontrovers mellem to yngre mænd - en 20-årig og en 25-årig begge bosat i Nørresundby - udartede sig så voldsomt, at hovedindgangen til HF & VUC Nord på Jyllandsgade i Aalborg mandag lige over middag blev afspærret af politiet efter et opgør mellem de to yngre mænd.

Den 25-årige blev stukket med kniv og blev kørt med ambulance til Aalborg Universitetshospital.

- Det var en kontrovers, der involverer flere personer. Vi ved ikke, om en eller flere af dem er elever hos os, siger rektor Lene Yding fra VUC.

Ifølge flere øjenvidner blev en mulig gerningsmand anholdt i den nærliggende Rema 1000-butik på Godsbanen 2 nærmest lige overfor politigården i Jyllandsgade kort efter episoden.

Det bekræfter vagtchef Mads Hessellund, Nordjyllands Politi. Han oplyser, at selve episoden ved VUCs hovedindgang klokken godt 12. Anmeldelsen til politiet kom klokken 12.12

Et vidne har også set en anholdt person i en af politiets hvide DNA-dragter.

Også det kan vagtchefen bekræfte.

- Vi sendte umiddelbart efter anmeldelsen flere patruljer til stedet. Efterfølgende har det vist sig at være en intern konflikt mellem de to mænd fra Nørresundby. Det kommer til noget håndgemæng, og den 20-årige stikker den 25-årige i armhulen. Gerningsmanden, der stak af fra stedet, blev anholdt i Rema 1000, oplyser vagtchefen.

Tumulten opstod som nævnt klokken godt 12, hvor eleverne på VUC havde pause, så der var mange vidner til bataljen.

- Det hele gik helt vildt hurtigt. En af de to, jeg så være impliceret i episoden, stak en anden et par på kassen, så han røg ned på jorden. Han kom dog hurtigt op at stå, og pludselig kunne vi se, at ham, der havde slået den anden, blødte ret meget fra sin ene arm, fortæller Mads Hald Jensen, der er elev på VUC - netop startet for en uge siden og vidne til bataljen.

Han er ikke mere rystet af episoden end som så.

- Ham, der først var blevet slået, smed sine sko og stak af fra stedet, og den blødende mand fulgte efter ham en 30-40 meter, men så blev han tilsyneladende dårlig og måtte lægge sig ned. Han blødte helt vildt fra et sted omkring ved albuen. Den anden løb over mod Rema og forsvandt, fortæller Mads Hald Jensen om episoden, der skete få meter fra indgangen til VUC for øjnene af de mange elever, som holdt pause fra undervisningen.

Få minutter efter ankom ambulance og redningsmandskab og politiet afspærrede området omkring indgangen.

Mads Hald Jensen har ingen ide om et eventuelt motiv og så heller ikke, hvad der gik umiddelbart forud for bataljen.

- Det hele gik meget hurtigt, lyder det fra øjenvidnet, der fortæller, at en lærer efterfølgende sagde, at vedkommende ikke havde set noget lignende i de 10 år, læreren har været på VUC.

Den 25-årige er ifølge vagtchef Mads Hessellund indlagt på Aalborg Universitetshospital - uden for livsfare.

- Han var blevet stukket med kniv i armhulen, men han bliver udskrevet efter endt behandling. Så skal vi have ham afhørt, så vi kan få afklaret omstændighederne omkring håndgemænget. Derefter bliver han løsladt, forklarer vagtchefen.

Den 20-årige ventes at blive fremstillet i grundlovsforhør tirsdag.

Politiet har ingen kommentarer til en mulig årsag til konflikten mellem de to mænd.

- Vi efterforsker fortsat og kan derfor ikke oplyse yderligere, lyder det fra vagtchefen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden