Tre personer i livsfare under brand i lejlighed
Det var beboere ovenpå lejligheden i brand, der slog alarm
Opdateret kl. 14:10
Rettelse: Det fremgik først af artiklen, at Nordjyllands Beredskab havde reddet tre personer ud fra lejligheden med en håndstige. Der er imidlertid kun tale om en enkelt person. De to andre personer kom ud af lejligheden på egen hånd.
En person er lørdag morgen blevet reddet ud af en etageejendom på Holbergsgade i det centrale Aalborg med hjælp fra Nordjyllands Beredskab.
I alt var tre personer i stor fare under branden, der brød ud i en lejlighed på første sal. To af personerne fandt selv ud af lejligheden, mens den sidste måtte reddes ud med håndstige på bagsiden af bygningen.
- Og så går vi i gang med at få banket de øvrige beboere op både fra fortrappe og bagtrappe, fortæller indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab Jakob Schmidt.
Begge trapper var røgfyldte, og derfor sendte beredskabet røgdykkere ind i bygningen.
Samlet set blev ti personer taget ud af etageejendommen. De blev alle tilset af et sundhedsberedskab og er lørdag morgen samlet i en lejlighed.
To personer kørt til kontrol
Det var beboere ovenover lejligheden i brand, der slog alarm, og de tre personer i den brændende lejlighed nåede at være i alvorlig fare, inden de kom ud af bygningen.
- De er det, der hedder klasse 1 personer. De er direkte truet af branden, siger Jakob Schmidt.
- De har været i livsfare derinde, tilføjer han.
Ifølge vagtchef ved Nordjyllands Politi Ole Buus blev to personer kørt til tjek på sygehuset for røgforgiftning. Vagtchefen forklarer, at det højst sandsynligt er en nedbrændt adventskrans, der er årsag til branden.
Måtte lægge døre ned
Under arbejdet med branden måtte beredskabet hjælpe nogle af opgangens beboere ud fra opgangen, mens andre beboere selv kom ud. Nogle døre i opgangen måtte lægges ned, for at brandfolkene kunne sikre sig, at ingen beboere lå og sov.
Branden spredte sig heldigvis ikke til andre lejligheder.
- Branden er stoppet og er under kontrol. Vi er i gang med noget efterarbejde for at sikre, at der ikke er ild i etageadskillelserne, siger indsatslederen lørdag morgen.
- Men den brandramte lejlighed er ret ødelagt. Og så er der røg- og sodskader i de øvrige, fordi alle dørene har stået åbne i forhold til personredning og eftersøgning, tilføjer han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.