Ildebrand

Brand formodes påsat: Elever blev evakueret

Brand brød mandag eftermiddag ud på en nordjysk skole, hvor alle måtte evakueres

Arkivfoto: Nicolas Cho Meier

Opdateret 10. december 2024 kl. 08:40

Opdatereret mandag klokken 21:21, 32-årig mand anholdt for tre brandstiftelser

Elever på HF og VUC Nord i Aalborg fik sig noget af en overraskelse, da de måtte indstille deres eksamen og lade sig evakuere sammen med resten af skolen.

Der var nemlig gået brand i et depotrum og i en stumtjener på fællesområderne på det campus, som deles af HF&VUC NORD og SOSU NORD.

Nordjyllands Beredskab rykkede ud til en melding om brand udløst af en brandalarm på skolen og fik hurtigt branden under kontrol. 

Personalet på stedet havde også været i gang med at slukke branden.

- Der er ikke noget at se på stumtjeneren nu, så jeg ved ikke, hvad der har hængt på den, fortæller Niels Eltzholtz, indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab.

Han tilføjer, at der ikke er sket store skader og de er ved at ventilere bygningen.

Politiet er ved at undersøge årsagen til branden.

- Vi undersøger det, som mulig forsættelig brandstiftelse ud fra det der er gået ild i og de steder, det er sket. Den bliver behandlet som en mistænkelig brand, fortæller Thomas Ottesen, vagtchef ved Nordjyllands Politi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden