Nørresundby Gymnasium sender fire klasser til Italien: Rektor har modtaget trusler
Der har været mange reaktioner på, at Nørresundby Gymnasium og HF sender 2.g elever på studietur til Italien. Rektoren overvejer nu at gå til politiet
Opdateret kl. 12:56
NØRRESUNDBY: Hele Danmark har i ugens løb rettet blikket mod Nørresundby Gymnasium, som søndag sender de to første af fire gymnasieklasser på studietur til Italien.
Italien oplever lige nu et stort corona-udbrud, og det har udover bekymring hos elever, forældre og lærere også fået flere andre til at kontakte gymnasiet.
Rektor Søren Hindsholm mødte fredag ind til fire skrevne breve fra folk, der var bekymrede for, at gymnasiet holdt fast i deres beslutning om at sende elever og lærere på studietur.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.