Overfald

Rystet taxaformand roser politiet: - Det er vores værste mareridt

Overvågningsbilleder kan kaste lys over overfald på chauffør

Gert Mark er formand for Aalborg Taxa, og mandag fik han en af de beskeder, taxabranchen frygter allermest.
Gert Mark er formand for Aalborg Taxa, og mandag fik han en af de beskeder, taxabranchen frygter allermest. Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret 26. november 2024 kl. 09:56

Opdateret tirsdag klokken 09.55 med opdatering om den 19-åriges sag.

Gert Mark, formand for Aalborg Taxa, sad i møde, da en af taxaselskabets ca. 200 chauffører mandag eftermiddag blev overfaldet af en passager og forulykkede på Sebbersundvej i Aalborg Øst.

Derfor fik han heller ikke læst den første besked, der tikkede ind på telefonen, men da han kort efter modtog endnu en besked, skævede han ned på skærmen, og så kan det ellers nok være, at han spærrede øjnene op.

Efterfølgende har han fået forklaret, at den 19-årige mand, som nu er anholdt og mistænkt for overfaldet, pludselig begyndte at slå chaufføren fem-seks gange på overkrop og i ansigt, før han til sidst greb fat i rattet, hvorefter taxa'en kørte ind i nogle affaldsmolokker.

- Som chauffør er det noget af det, vi er allermest bange for. Det kunne have gået fuldstændig galt, hvis der havde gået en familie børn eller et ældre menneske, der ikke kunne nå at springe væk, siger Gert Mark.

Formanden for Aalborg Taxa glæder sig over, at den forulykkede taxa ikke ramte fodgængere eller cyklister. Foto: Jan Herkert Pedersen

Ifølge ham er der tale om en rutineret chauffør, der har kørt for en af taxaselskabets vognmænd i et års tid. Mandag havde han angiveligt kørt rundt med den 19-årige unge mand, før situationen eskalerede og førte til overfaldet.

Gert Mark glæder sig over, at det system i taxa'erne, som skal være med til at beskytte chaufførerne, har vist sig at fungere. Blot ti minutter efter, at der blev trykket på alarmknappen i den forulykkede taxa, blev den 19-årige mand anholdt ikke langt derfra.

 - Politiet var lynhurtige, og det vil jeg gerne rose dem for. Det er virkelig hurtig udrykning og flot arbejde, siger taxaformanden.

Det er snart tre år siden, Aalborg Taxa genopstod, efter at alle hyrevogne i Aalborg i en periode kørte for Dantaxi.

1. januar 2022 var Aalborg taxa tilbage som selvstændigt selskab, og ifølge formanden er det uhyre sjældent, at der sker overfald på taxachauffører.

- Når man tænker på, hvor mange ture sådan en branche som vores kører , så er det heldigvis uhyre sjældent, at der sker noget som det her. Dette er absolut den værste episode, siden vi startede op igen, fastslår han.

I efterforskningen får politiet god hjælp af moderne teknologi.

- Heldigvis er der overvågning i bilen, så man kan se, hvad der er sket, konstaterer Gert Mark.

Tilbage står arbejdet med at støtte op om chaufføren, der blev overfaldet.

- Nu skal vi have ham undersøgt, og så skal vi have ham på højkant igen, så han kan komme ud at køre igen. Helddigvis har vi en overenskomst, som sikrer, at han kan blive tilbudt psykologhjælp. Det er vores tillidsmand allerede ved at få styr på, oplyser Gert Mart efter en dramatisk eftermiddag.

- Jeg må indrømme, at blodet begyndte at rulle lidt hurtigere, da jeg forstod, hvad der var sket. Men nu sætter vi nogle ting i gang for at støtte op. Det er det, vi kan i sådan en situation. Så rykker vi sammen i bussen, siger nordjyske taxaformand, som også er formand for Atax, der er arbejdsgiverforening for landets taxibranche.

Det er endnu ikke klart, hvad der kommer til at ske med den 19-årige mand, der er anholdt og mistænkt for at have overfaldet taxachaufføren. Men ender han i retten, og fører sagen til en dom, er det sådan, at det ifølge straffeloven en en skærpende omstændighed, hvis en lovovertrædelse begås mod en person, der efter karakteren af sit arbejde er særligt udsat for vold.

Og det er taxachauffører.

Den 19-åriges sag bliver tirsdag sagsbehandlet, og han vil efterfølgende blive løsladt.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden