To kæmper i samarbejde: Åbner to-cifret antal butikker
Salling Group bliver franchisetager for Hugo Boss og åbner to-cifret antal butikker og ruster også op i de to stormagasiner - samtidig varsler stor lingerikæde åbning i anden nordjysk by
Der er godt nyt til nordjyder, der har et godt øje til enten lingeri eller eksklusivt herre- og dametøj.
Salling Group har netop offentliggjort, at man har slået kludene sammen med det eksklusive brand Hugo Boss - i hvert fald til en vis grad:
Salling Group åbner nemlig et to-cifret antal butikker de næste par år som franchisetager for de to brands Hugo og Boss.
Salling oplyser i en pressemeddelelse, at den først åbning sker i efteråret 2024 - altså snart.
Nye arbejdspladser
Hvor butikkerne præcist kommer til at blive placeret er endnu ikke offentliggjort, men et faktum er det, at det nye samarbejde som minimum sætter sit præg i Aalborg.
Som et resultat af aftalen vil både Salling i Aarhus og Aalborg skrue op for størrelsen af deres nuværende shop-in-shops med Hugo Boss i stormagasinerne.
Konkret nævnes det eksempelvis, at man i Aarhus vil dedikere 100 kvadratmeter til Boss- og Hugo-brands.
Med sine to brands, Boss og Hugo, tilbyder koncernen kollektioner i 131 lande på omkring 7.800 salgssteder og online i 73 lande.
Med cirka 19.000 ansatte på verdensplan havde virksomheden, baseret i Metzingen (Tyskland), en omsætning på EUR 4,2 milliarder i regnskabsåret 2023.
- Vi er begejstrede og glade for samarbejdet med en global virksomhed, der hører til i premium-segmentet. Vi sender et klart signal om, at vi tror på de fysiske butikker - dermed skaber vi nye attraktive arbejdspladser og bidrager direkte til den vigtige samfundsopgave det er, at holde gang i landets stormagasiner, gågader og butiksmiljøer, siger Marianne Bedsted, direktør for Salling.
400 kvm
Men her stopper nyhederne fra den nordjyske detail-branche ikke:
På Peder Møllers Plads i Brønderslev - som tidligere har huset både Føtex og Sportmaster - rykker lingeri-kæden Change ind med et pop up-koncept.
Den nye butik bliver en outlet-butik på omkring 400 kvadratmeter - dørene slås op 5. juli, og der holdes åbent indtil slutningen af august, oplyser kæden.
Change Lingerie er dansk og har hovedkvarter i København.
Koncernen har mere end 2000 ansatte og 300 butikker fordelt over hele Europa samt Canada.