Plejecentre

Tobias er begejstret for sit job på plejehjemmet: - Det har været fantastisk fra dag et

21-årige Tobias har kun arbejdet på Gug Plejehjem i tre måneder. Alligevel er han allerede overbevist om, at han vil uddanne sig til at arbejde med mennesker 

Tobias er afløser på Gug Plejehjem, hvor han lige nu arbejder så mange timer som muligt. Han drømmer om at læse videre til sygeplejerske. 
Tobias er afløser på Gug Plejehjem, hvor han lige nu arbejder så mange timer som muligt. Han drømmer om at læse videre til sygeplejerske.  Foto: Martin Damgård

Opdateret kl. 09:29

AALBORG: Tobias Møller Bundgaard Larsen har fået at vide, at han er begyndt at stråle af glæde på det seneste. Og det er heller ikke til at tage fejl af varmen i hans stemme, når han taler om sit job som afløser på Gug Plejehjem. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden