Trafik

Trafikuheld gav timelang kø på motorvejen ved Aalborg

Det tog mere end fire timer at få ryddet op og afviklet køen i forbindelse med et uheld

Det var en fejemaskine, der var årsag til, at der mandag eftermiddag og aften var timelang kø på motorvejen mellem Aalborg og Svenstrup.
Det var en fejemaskine, der var årsag til, at der mandag eftermiddag og aften var timelang kø på motorvejen mellem Aalborg og Svenstrup. Foto: Lars Pauli

Opdateret kl. 20:27

Opdateret klokken 20.00

Mandag eftermiddag skete der et trafikuheld på motorvej E45 i sydgående retning mellem rasteplads Limfjorden ved Dall og afkørsel 29 Svenstrup lige syd for Aalborg.

Politiet fik meldingen om uheldet kl. 15.37.

Der var tale om en fejemaskine, hvor et dæk formentligt er eksploderet, fortæller vagtchef ved Nordjyllands Politi, Lau Larsen.

Ingen personer kom til skade ved uheldet. Men der skete en del materiel skade, da fejemaskinen kørte ind i autoværnet mellem de fire vejbaner, og der lå dele i både de sydgående og nordgående spor.

Politiet måtte derfor afspærre flere spor, mens der blev ryddet op.

Uheldet skete midt i myldretidstrafikken og det gav øjeblikkeligt en lang kø.

I lang tid var der kø i sydgående retning fra tilkørsel 26 T.H. Sauersvej og frem til ulykkesstedet, hvilket i følge Vejdirektoratet gav en forlænget rejsetid på op til 60 minutter.

Samtidig var der kø i nordgående retning, hvor der var forlænget rejsetid i op til 30 minutter.

I forbindelse med uheldet og køen skete der et par mindre uheld, hvor biler kørte sammen.

Et uheld på E45 i sydgående retning mellem Info-Teria Dall/Limfjorden og afkørsel 29 Svenstrup skabte massiv kø i begge retninger. Foto: Lars Pauli

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden