Drukneulykke

Ung fodboldspiller død i drukneulykke i Vestre Fjordpark

En 20-årig ghanesisk Nørresundby-spiller mistede mandag aften livet

Foto Jan Pedersen
Foto Jan Pedersen

Opdateret kl. 15:00

AALBORG: Det var den 20-årige ghanesiske fodboldspiller Adom Ibrahim fra Nørresundby FB, der mandag aften mistede livet i en drukneulykke i Vestre Fjordpark i Aalborg.

Det skriver klubben på deres Facebook-side, og det bekræftes af vagtchef Poul Fastergaard, Nordjyllands Politi.

Den tragiske nyhed har også ramt forsiden af de ghanesiske sportsnyheder på ghanaweb.

Den 20-årige fodboldspiller har også en meget kort fortid i superligaklubben Hobro, hvor han har opholdt sig i få uger i januar.

Lå livløs under gangbro

Drukneulykken skete mandag aften omkring klokken 21.

Den 20-årige var ude at bade med nogle venner, da han pludselig forsvandt under vandet og ikke kom op igen.

Vennerne slog alarm, og da beredskabet og politiet kom frem til stedet, var venner i gang med at lede i vandet efter den unge mand.

Det var dog dykkere, der fandt den unge mand. Han lå i vandet under en af de gangbroer, der adskiller badeområderne, oplyser vagtchefen.

Den 20-årige blev kørt på sygehuset, men hans liv stod ikke til at redde, og han døde senere sammen aften.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden