Visborg

Ældre ægtepar dræbt i trafikulykke

Yderligere to kvæstede i sammenstød på Alsvej ved Visborg

Foto: Jan H. Pedersen
Foto: Jan H. Pedersen

Opdateret 06. maj 2016 kl. 09:03

VISBORG: Et ægtepar fra Hadsund blev torsdag eftermiddag dræbt i en voldsom trafikulykke på Alsvej ved Visborg lidt øst for Hadsund. Her stødte parrets bil frontalt sammen med en modkørende personbil, og sammenstødet var så voldsomt, at lægen på ulykkesstedet erklærede de to for døde.

To personer i den modkørende bil blev kvæstet ved ulykken. Den ene af de to blev med politieskorte kørt til Aalborg Universitetshospital, den anden fløjet dertil i helikopter.

Politiet har endnu ikke overblik over, hvorfor ulykken skete, men en bilinspektør arbejdede på ulykkesstedet eftermiddagen igennem, mens der blev foretaget tekniske undersøgelser på ulykkesstedet.

Undersøgelserne skal være med til at afklare, hvordan ulykken skete.

Alsvej var spærret, mens der blev ryddet op og mens bilinspektørens arbejde stod på.

De omkomne er en 68-årig mand og en 73-årig kvinde.

I første omgang var meldingen, at de to personer i den anden bil var blevet alvorligt kvæstet, men efter de var blevet undersøgt på sygehuset lyder det ifølge vagtchef Per Vagn Nielsen, at de er sluppet ret nådigt fra ulykken.

Der er tale om et ægtepar fra Middelfart, begge 63 år gamle, og den ene af de to fik konstateret knoglebrud mens den anden halvdel af parret tilsyneladende slap fra uheldet uden alvorlige fysiske skader.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden