Sjørring

Aflyser møde om lederuddannelse

Informationsmøde hos Sjørring Maskinfabrik om en af Danmarks dyreste uddannelser onsdag 9. marts er aflyst

Sjørring Maskinfabrik. Arkivfoto: Bo Lehm
Sjørring Maskinfabrik. Arkivfoto: Bo Lehm Bo Lehm

Opdateret kl. 12:52

SJØRRING: Informationsmødet onsdag 9. marts hos Sjørring Maskinfabrik er aflyst. Ingen tilmeldinger er årsagen til, at man aflyser informationsmødet om en af Danmarks dyreste uddannelser i virksomhedsledelse, kaldet Master in Management of Technology (MMT). Det var Sjørring Maskinfabrik i Thisted, der skulle have været vært, fordi administrerende direktør Klaus Kalstrup er en af censorerne på uddannelsen.

Der bliver afholdte mellem fem og syv informationsmøder i Jylland og på Fyn, og skulle der være nogle få i Thy-Mors, der er interesseret i at deltage, må de køre en tur til Herning eller Aalborg.

Uddannelsen er en såkaldt Executive MBA-efteruddannelse, der udbydes af Aalborg Universitet.

Uddannelsen er meget krævende og en af Danmarks dyreste og koster cirka 300.000 kroner i egenbetaling at gennemføre. Hvert år gennemfører 15-25 topledere eller ledelsestalenter fra erhvervslivet uddannelsen. De studerende er dels fra store danske industrivirksomheder som LEGO, Danfoss, Grundfos og Vestas, men også fra mindre og mellemstore offentlige og private virksomheder.

Uddannelsen tager 2 år at gennemføre og MMT-studerende skal ud over fuldtidsjob påregne 20-25 timers ekstra arbejde om ugen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden