Virksomhedsøkonomi

Agri Nord deler ud af overskud

- Overskuddet uddeles i form af rabat på medlemskabet samt en række nye aktiviteter til fordel for medlemmerne, siger formand Carl Chr. Pedersen. Arkivfoto: Mette Nielsen
- Overskuddet uddeles i form af rabat på medlemskabet samt en række nye aktiviteter til fordel for medlemmerne, siger formand Carl Chr. Pedersen. Arkivfoto: Mette Nielsen Mette Nielsen

Opdateret kl. 13:33

NORDJYLLAND: Agri Nord kom ud af 2016 med et resultat på 3,2 millioner kroner og med en vækst i omsætningen på fem procent på tværs af koncernen.

- Vi er godt tilfredse med regnskabet, der er 20 procent bedre end sidste år, siger adm. direktør Kim Koch.

- Det skyldes blandt andet, at vi har haft en pæn tilgang af nye kunder på økonomi og planteavlsområdet.

Agri Nord har besluttet at uddele tre millioner kr. i form af medlemsrabat samt investering i medlemsplejende aktiviteter.

- Overskuddet uddeles i form af rabat på medlemskabet samt en række nye aktiviteter til fordel for medlemmerne, udtaler formand Carl Chr. Pedersen.

Det er bl.a. ansættelsen af en socialrådgiver.

- Vi oplever i stigende grad oplever behov for en sådan, der kan hjælpe vores medlemmer. Det kan dreje sig om børnene eller i forbindelse med sygdom og pension samt ikke mindst de kriser, som en landmandsfamilie møder i forbindelse med konkurser og lukninger, siger formanden.

Gå til relaterede emner

Forsiden