Atter gang i køkkenet
Der hersker nye tider på Gæstgivergaarden Gandrup. Per 1. januar overtager Michael Højer forpagtningen af Gandrup Kro, som stedet kaldes i daglig tale. Kroen indehaves af Leif Gunderup, men i et par år har der ikke for alvor været aktivitet. Stedet har dog været benyttet til enkeltstående arrangementer.
Men fra begyndelsen af det nye år kommer der altså atter gang i gryder og potter. Michael Højer, der indtil for nylig har været køkkenchef på Restaurant Strandvejen i Hals, rykker ind med tilbud om selskaber og levering af mad ud af huset.
- Det glæder jeg mig til, lyder det fra den 23-årige forpagter, som også er udlært på Restaurant Strandvejen.
- Jeg har været meget glad for mit virke dér, men jeg har også haft lyst til at prøve mig selv af. Og da muligheden her bød sig, så slog jeg til, fastslår Michael Højer.
Og den nye førstemand har allerede ordrer i bogen.
- Jeg har foreløbig booket omkring 15 selskaber af vidt forskellig art. Jeg synes, det vidner om en vis interesse, lyder det fra Michael Højer. Han lægger da heller ikke skjul på, at Gæstgivergaarden Gandrup fremover kommer til at henvende sig til en bred skare af publikummer.
- Jeg er vant til at arbejde med alt fra konfirmationer og bryllupper til 80 års fødselsdage. Madmæssigt kan jeg levere det hele - lige fra moderne gastronomi til det klassiske danske køkken. Så fagligt føler jeg mig rigtig godt klædt på, siger Michael Højer.
Den nye forpagter understreger, at kroen ikke bliver daglig åben for a la carte-servering. Der bliver heller ingen beværtning i krostuen, som i stedet omdannes til et mindre selskabs- og mødelokale.
Den 27. januar er der lejlighed til at hilse på Michael Højer. Her bydes velkommen med åbningsreception fra kl. 13.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.