Atter tyveri af motorsave
Maskinforretning nåede ikke at få nyt vindue i efter sidste indbrud og har nu mistet i alt 10 motorsave
Opdateret kl. 19:16
HØRDUM: Det er ved at være en ”træls” fornøjelse for Gerhard Søe Larsen at drive virksomhed på Nyhåbsvej.
Midt i november blev en stor butiksrude smadret og fra udstillingen forsvandt seks motorsave af mærket Stihl.
Søndag morgen var den så gal igen, hvor der denne gang forsvandt fire motorsave af samme mærke.
Både i november og igen søndag efterlod tyvene sig dna-spor, men i denne type sager kan der nemt gå uger inden det centrale dna-register sender et resultat til Thisted Politi.
I november blev der også af vidner set nogle personer og en bil og det samme skete også denne gang, hvor der var nogle mennesker på vej hjem fra en fest i Hørdum Hallen.
- Nu bliver der sat overvågning og et gitter op, fortæller Gerhard Søe Larsen, som også vil sikre på et par andre måder, som han ikke vil sige så meget om.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.