Brønderslev

BAS skal på lokalejagt

Amatørscene skal efter 27 år i BASaren flytte i 2027, da lejeaftalen ikke kan forlænges yderligere

BASserne skal finde nye lokaler inden 2027. Arkivfoto: Kurt Bering
BASserne skal finde nye lokaler inden 2027. Arkivfoto: Kurt Bering Kurt Bering

BRØNDERSLEV: Frivillige GriseBASser og andre BASser har lagt i tusindvis af arbejdstimer i BASaren i Nørregade i Brønderslev, som nu i 27 år har været BAS’ base. Men nu skal der findes andre lokaler.

- Vi har frist til 2027, men vi skal til at overveje, hvad vi skal, for det kan jo tage flere år at indrette nye lokaler, siger formand for BAS, Susanne Bertelsen.

Det er ejeren af lokalerne, Arne Andersen, Vrå A/S, der har meddelt, at den nuværende lejeaftale, der løber til 2027, ikke kan forlænges.

Allerede for nogle år siden, da Arne Andersen byggede på den tidligere Falck-grund, opstod debatten om BAS’ fremtid på den nuværende plads. Men det blev slået fast, at aftalen, der er indgået til 2027, kan fortsætte.

- Vi har kigget på Ginge-bygningen, men det er en kæmpe-opgave, som vi ikke kan løfte alene. Vi kunne godt tænke os, at der kunne samarbejdes med musikskolen med mere. Der har også været tale om at flytte musikskolen til Ginge. Mulighederne er mange i Ginge-bygningen.

Det koster ca. 1500 kroner om dagen at drive BASaren. Blandt andet er varmeudgifterne store.

- Der er mulighed for at spare lidt op, og vi kan selvfølgelig forrente et pænt beløb med det budget, vi har i dag. Men slet ikke i det omfang, en renovering af Ginge-bygningen vil koste.

Hun kalder det et vanvittigt stort beløb.

Susanne Bertelsen kan forsikre, at bestyrelsen har mange overvejelser omkring fremtidssikring af BAS.

- Medlemmerne skal vide, at vi arbejder meget seriøst for at løse problemet. Men det er en vanskelig opgave, og vi kan ikke lige trække en hvid kanin op af hatten.

- Godt nok synes vi, at der er god tid til 2027, men det kræver lang tids forberedelse at flytte.

BAS har godt 200 medlemmer, og har foruden flere årlige teaterforestillinger en del koncerter, og så har byens biograf BASbio til huse i BASaren.

Altsammen drives af frivillige BASser.

Susanne Bertelsen glæder sig til, at der sker noget på Banegårdspladsen.

- Det vedrører ikke direkte BAS, men viser, at tingene rører sig i midtbyen, siger Susanne Bertelsen. Og det kan betyde, at der kommer nogle planer for Ginge-bygningen i spil.

- Vi ser, at Vildmosemuseet måske skal flyttes til A/S Peder Nielsen Beslagfabrik, så der kan skabes et kulturelt centrum.

På generalforsamlingen i BAS kunne Susanne Bertelsen fortælle, at 2017 ikke har været det bedste år billetmæssigt for BASbio.

- Men det er stadig meget tilfredsstillende.

Hun påpegede, at udbuddet af film i 2017 heller ikke har været det bedste, der er set, så i lighed med resten af landet har vi haft nedgang i billetsalget.

- Biograferne og filmbranchen er aldrig bedre end de film, der bliver lavet. Særligt danske film holder publikum sig væk fra i disse år, og der har vi ellers været meget stærke.

- Imidlertid kan vi se en fin vækst i "univers"-filmene, som f.eks. Star Wars og film fra Marveluniverset.

- Det er dog ikke det, der vil tynge os. Vores billetsalg ligger stadig på et tilfredsstillende niveau.

- Vi kan glæde os over, at vi har en biografgruppe, der fungerer godt.

Susanne Bertelsen kan fortælle, at salget af billetter til opera-fremvisninger går fint.

BAS har som et af de nye skud på stammen fået en filmgruppe. Der er optaget film, og én af dem blev vist på generalforsamlingen. Der er også sammen med Dong Energy optaget en sikkerhedsfilm.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden