Beckmann advarer: AaB skal have et forspring
Den tidligere APOEL-angriber forudser hed aften for de danske mestre på Cypern
ELFSBORG: - Det er en ret jævnbyrdig duel, men med de skader, der har ramt AaB, så er APOEL måske svage favoritter til at gå videre.
Sådan siger den 30-årige angriber Mikkel Beckmann forud for den første kvalifikationskamp til Champions League mellem aalborgenserne og mestrene fra Cypern.
I foråret 2013 spillede danskeren 12 kampe og scorede to mål for APOEL FC. Trods vurderingen er han optimist på AaB’s vegne - hvis de ellers får en sejr i onsdagens første duel på NORDJYSKE Arena.
- Hvis AaB er helt oppe på mærkerne, så kan de godt vinde den kamp med et par mål. Men de skal også have et forspring med til Cypern, for det bliver hedt dernede. Her tænker jeg ikke kun på de 30 grader, som kampen skal spilles i, men også på de meget fanatiske fans, som helt sikkert vil skabe en megafed kulisse for APOEL-spillerne og lægge et hårdt pres på AaB, advarer Mikkel Beckmann.
For APOEL FC er Champions League det helt store og altoverskyggende mål, som alle taler om. Både af sportslige og økonomiske årsager.
- Da jeg var dernede talte alle konstant om den vilde sæson, de havde, hvor de var i kvartfinalen i Champions League og mødte Real Madrid. Det var den største nogensinde for cypriotisk fodbold, og det drømmer de om at opleve igen. Så der er ingen tvivl om, at de satser stort på at nå gruppespillet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.