Hvalpsund

Bedre P-forhold på vej omkring Dagli’ Brugs

Nemmere at komme til i Hvalpsund

HVALPSUND: Parkeringsforholdene omkring Dagli’ Brugsen i Hvalpsund har gennem længere tid ikke været optimale, og det har med jævne mellemrum skabt farlige situationer, når store lastbiler er rullet i land fra færgen og har skullet passere brugskundernes biler, som har holdt parkeret i hovedgaden.

Inden for overskuelig fremtid er der nu imidlertid udsigt til, at forholdene bliver forbedret - både for de lokale dagligvarekunder og for den gennemkørende trafik.

Brugsforeningen i Hvalpsund har nemlig for nylig købt og nedrevet nabohuset - og inddraget grunden som en del af en ny P-plads.

Den nye P-plads er i første omgang blevet belagt med stabil grus og ligger nu klar til at tage mod kunderne.

I løbet af 2017 er det planen, at P-pladsen skal asfalteres, og samtidig vil det blive taget op til vurdering, om der evt. skal laves endnu en indgang til Dagli’Brugsen i Hvalpsund, så kunderne kan gå direkte ind fra parkeringspladsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden