- Behov for sanering af trafikken i Aabybro

Aabybro Borgerforening vil også have gang i renovering af Aabybro Hallen hurtigt.

Aabybro Borgerforening vil have en renovering af Aabybro Hallen hurtigst muligt. Arkivfoto: Grete Dahl

Aabybro Borgerforening vil have en renovering af Aabybro Hallen hurtigst muligt. Arkivfoto: Grete Dahl

Der er behov for en trafiksanering i Aabybro, mener Aabybro Borgerforening. På foreningens generalforsamling remsede formand Christian Jensen alle de steder op, hvor der skal ske ændringer - efter borgerforeningens mening. - Problemet med tung og øget trafiktæthed på Kattedamsvej skal løses. Det må indebære, at vejføringen sydøst om Knøsgård skal etableres, sagde Christian Jensen. - Krydset Kattedamsvej/Torvevej bør sikres med en rundkørsel med indbygget sikkerhed for de bløde trafikanter. Og krydset Kattedamsvej/Torve Alle må kunne løses på en bedre måde end den nuværende, lød det fra borgerforeningens formand, som også gentog forslaget om en rundkørsel, hvor Toftegårdsvej munder ud i omfartsvejen. Foreningens synspunkter er allerede sendt til kommunalbestyrelsen efter borgermødet om den kommende masterplan for Aabybro. I henvendelsen til kommunalbestyrelsen understreges også behovet for at gøre noget ved Aabybro Hallen her og nu. - Aabybro er kommunens største by. Vi kan ikke være bekendt, at kommunens hovedstad skal have en hal, der ser ud som den i Aabybro. Det er en hal som i allerhøjeste grad trænger til en renovering og der er ikke engang et cafeteria. Jeg håber virkelig, at der sker noget nu, lød det fra Christian Jensen, som også efterlyser et forsamlingshus-agtigt sted i Aabybro. - Vi har Aabybro Idrætscenter. Det bliver brugt af mange - og det er godt. Men det er et hus fra 1973 og er efterhånden meget slidt fordi det bruges meget. Vi mangler mødelokaler i byen, og det er en sag, vi vil arbejde videre med, sagde Christian Jensen. Der er opbakning til placeringen af en ny overbygningsskole på Grøns Eng, og det blev understreget, at detailhandlen hører til i området ved Aabybro Centret. Aabybro Borgerforening har 300 medlemmer, og det er for få, mener formanden. - Det kan måske skyldes, at vi ikke har de samme "sager" at arbejde med som i de mindre samfund. Vi har mange af de faciliteter, som de mindre samfund kæmper for at få, siger Christian Jensen. Han glæder sig over et fint regnskab med overskud på 9293 kr. Godt 50 var mødt op til generalforsamlingen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.