Betjent måtte springe for livet ved julerazzia
Bilist sigtes for at køre direkte mod politimand under flugtforsøg
Opdateret 23. maj 2022 kl. 11:47
NORDJYLLAND: Færdselspolitiets store julerazzia i Aalborg-området fredag aften og natten til lørdag udviklede sig dramatisk.
Under en af kontrolaktionerne forsøgte en bilist at stikke af, og bilisten kørte direkte mod en politimand for at komme væk, ifølge politiet.
- Betjenten sprang for livet og nåede ind til siden, fortæller vagtchef Henrik Beck fra Nordjyllands Politi.
Risikerer fængselsstraf
Bilisten blev pågrebet og anholdt, og han sigtes nu for at have ”forvoldt nærliggende fare for liv og helbred” på grund af det dramatiske flugtforsøg.
Hvis han ender med at blive dømt for det, risikere han fængselsstraf.
Bilisten havde ikke noget kørekort, og det var formentlig derfor, han forsøgte at stikke af fra politiet.
Kontrolaktioner i otte timer
Politiets færdselsafdeling foretog flere kontrolaktioner i Aalborg-området fra fredag aften kl. 20 frem til kl. 04 natten til lørdag.
I alt blev fire bilister anholdt for spritkørsel, to blev taget for at køre i narkopåvirket tilstand, og fire bilister havde ikke kørekort.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.