Billige brugte biler er blevet langt dyrere
Det er blevet mere udfordrende for førstegangskøbere eller nybagte børnefamilier at finde en bil til omkring 100.000 kr.
Opdateret 04. november 2022 kl. 16:29
KOSTBARE: Det er ingen hemmelighed, at der er færre brugte biler på markedet, og at priserne er steget voldsomt. Den udvikling sætter også et solidt præg i den billigste ende af skalaen, hvor det på flere måder er blevet mere udfordrende at være køber af en bil, hvis man udelukkende har omkring 100.000 kr. at gøre godt med. Det gælder både, hvis man f. eks er den unge førstegangskøber, der tidligere gik efter en nye eller nyere mikrobil, eller den nybagte børnefamilie.
Jan Lang, der er markedsanalytiker på Bilbasen, ridser markedet op for begge typer købere.
Den unge førstegangskøber må konstatere, at mikrobilerne er den type, der er steget forholdsvis mest og op til 30 pct. Det betyder, at en bil, der tidligere kostede omkring 70.000 kr. nu ligger på 100.000 kr.
- Du får relativt meget mikrobil for 100.000 kr. Men ikke så meget bil som for bare et år siden, siger Jan Lang.
Her er f. eks tale om biler, der er fire-fem år gamle og har kørt 80.000 km. Den positive del er dog, at det er biler, der som regel er driftssikre og billige at holde kørende, trods de ofte spinkle konstruktioner.
- Mikrobilerne, der har kørt 60.000 - 100.000 km, kan jeg sagtens anbefale. De er langt bedre end deres rygte. De går ikke mekanisk i stykker, og udskiftning af dele er billig, siger Jan Lang.
Ifølge analytikeren er det biler, som over en kam er fornuftige, hvor ingen rigtig falder igennem. Gode bud er især modeller som trillingerne fra VW-koncernen (VW Up, Skoda Citigo og Seat Mii), PSA-Toyota-trillingerne (Toyota Aygo, Citroën C1, Peugeot 107/108), Hyundai i10, Kia Picanto eller Opel Karl.
Gå efter Up
Hvis Jan Lang skal pege på et oplagt valg, er det VW Up. Det er ellers en model, som analytikeren tidligere har betegnet som for dyr i forhold til de andre. Men da priserne generelt er hævede, og konkurrenterne er næsten er lige så dyre som VW Up, vil han foretrække den.
Her vil man kunne få en VW Up fra 2018-19 med 80.000 – 100.000 km på tælleren for de 100.000 kr., mens de andre modeller altså følger lige efter og ikke er ret meget billigere.
I alle tilfælde tæller værditabet også. Det forventes at blive lille for en mikrobil over de næste to-tre år, og minimalt for en Up. Det skyldes bl.a., at produktionen er stoppet eller på lavt blus for den type biler, mens behovet et stort, og vil være det i de kommende år. Samtidig er de grønne afgifter for de helt små biler fortsat lave.
Hvis man skal have en lidt større bil med plads til en barnevogn, har den prismæssige overligger også flyttet sig, forstået på den måde, at man får ældre biler med større km-tal end tidligere for 100.000 kr. Her er der ikke ret mange biler, der er under fire år, til salg. De er også blevet dyrere, men de er ikke steget så meget som mikrobilerne.
Større krav
Det er kun kort tid siden, at man kunne få en ny mellemklasse-stationcar til under 200.000 kr. Det betød, at man kunne finde modeller, der var et par år gamle med 60.000 kørte km til 120.000 kr. De tider er for længst ovre. Et aktuelt tjek på Bilbasen viser, at der er 5000 biler i prisklassen 75.000 - 125.000 kr. til salg. Her er de 3000 med benzinmotor, mens de 2000 er dieseldrevne.
Her kan man måske finde 2016-modeller af biler som Seat Ibiza stationcar eller Renault Clio stationcar. Men det kan være med km-tal på 120.000 km. Hvis man går en skostørrelse op til f.eks. stationcar-versioner af fornuftige modeller som Kia Ceed, Hyundai i30 eller Renault Megane, skal man regne med, at det er biler, som har gået over de 120.000 km. Det stiller krav til en som køber, både for at få dem tjekket, og fordi man kan forvente udgifter.
- Når vi taler om biler med disse km-tal, så er der altså tale om ”rigtige” brugte biler. Det betyder, at man skal få dem tjekket grundigt teknisk før købet, og måske også få lavet et tjek hos FDM eller lignende, siger Jan Lang.
Han glæder sig dog over, at der siden nytår har været en udvidet reklamationsret med den såkaldte formodningsregel, når den købes ved en forhandler, og at man som forbruger i Danmark er ret godt sikret ved forhandlerkøb.
Der er fortsat to års reklamationsret, men nu ligger bevisbyrden det første år på forhandleren (mod tidligere seks måneder), som skal bevise, at en fejl ikke var der ved levering.
En anbefaling lyder på at tilkøbe en serviceaftale, så kan man alt efter aftalens indhold være sikret mod de værste overraskelser. Nogle aftaler indeholder også bl.a. fri efterpåfyldning af olie, som kan være mange penge værd.
- Hvis du går efter en ældre bil på fem-seks år, er det vigtigt at få gennemgået den grundigt.
- Det kan ske ved et brugtbilstjek, som bl.a. FDM eller Applus foretager, eller ved en mekaniker.
- Mikrobiler er som regel ukomplicerede, mens de større biler kræver en større gennemgang.
- Gennemgå bl.a. sikkerhedsudstyr som bremser, motor, styretøj, undervogn og for rust. Infotainment og instrumentering samt ventilations- og aircondition er også vigtige områder.
Jan Lang anbefaler at gå efter benzinbilerne. Dieselbiler kan være dyre i drift, når der kommer mange km på speedometeret, og de kan sode til, hvis man kører kortere ture. Samtidig stiger de grønne ejerafgifter for især dieselbiler støt. Der kan dog være forhold, som gør, at man har behov for en dieselbil, f. eks ved et stort kørselsbehov. I givet fald lyder rådet klart på at købe en bil med Euro 6-motor. De kom typisk på markedet omkring 2013-14.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.