Black Friday: Tilbudsjægere strømmer til storcenter

Mange nordjyder bruger fredagen på at gøre et godt kup på årets julegaver

6
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

AALBORG:Ligesom vi har set det med Halloween og Valentines Day, har danskerne taget endnu en amerikansk mærkedag til sig.

Black Friday - den store shoppedag, hvor butikkerne skruer priserne i bund på alt fra fladskærme, til tøj og porcelæn, så forbrugerne kan spare penge på årets julegaver.

Det kunne også mærkes i Aalborg Storcenter, hvor tilbudsjægerne fredag strømmede til for at gøre en god handel.

Og der er der også rig mulighed for at et godt køb i dag i centres mange butikker, som i anledning af Black Friday holder åbent til kl. 22.

Black Friday er som sagt en ærkeamerikansk tradition, som hvert år fejres dagen efter Thanksgiving.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.