Blokhus henter stærk eks-OB'er

Mark Tubæk får mange roser af cheftræner Søren Kusk.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

Det er en genfortælling af historien om det uforløste talent, Mark Tubæk, som Blokhus FC er meget tæt på at tegne kontrakt med. Offensivspilleren, der både kan spille midtbane og angriber, havde så meget X-factor, at OB i sin tid indlemmede ham i klubbens superligatrup. Men udviklingen stagnerede og via 2. division i Otterup og Fynsserien hos Tommerup, lander fynboen nu i 1. division hos Blokhus FC, og her taler Søren Kusk i hvert fald ikke spilleren ned. - Det er ingen tvivl om, at han bliver en klar forstærkning af vores hold, hvis han rammer sit niveau. Han er teknisk en fremragende fodboldspiller, men min store opgave bliver at få ham til at indgå holdmæssigt, beretter Blokhus-træneren. Søren Kusk sammenligner Tubæk med Hobros dygtige Kasper Fisker. En rigtig enten-eller-spiller, som kan afgøre kampene med et lysglimt af genialitet.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.