Boldklub hårdt ramt økonomisk

Tyve tømte cafeteriet hos Moseby Boldklub - ingen forsikring.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

Tyveknægte har gjort livet surt rent økonomisk for Moseby Boldklub. De ubudne gæster har stort set tømt klubbens cafeteria i forbindelse med klublokalerne på Moseby Skole. Betina Clemmensen, kasserer i Moseby Boldklub, fortæller, at tyvene har taget en hel del køkkenmaskiner i cafeteriet, bl.a. pølsevarmer, toastmaskine m.v. - Desuden er der stjålet øl, breezers og slik, siger Betina Clemmensen. Dertil kommer hjemmelavede pizzaer og råvarer til toasts, som var i fryseren. - Det rammer os meget hårdt rent økonomisk. Vi har meget sjældent indbrud og derfor har vi ikke tænkt på at have en forsikring. Nu har vi så lært på den hårde måde, at det er nødvendigt med forsikring, siger hun og skønner, at tabet måske er på 50.000 kr. Den manglende forsikring betyder, at der ikke er en krone at hente i erstatning. - Nu må vi sætte vores lid til gode sponsorer, siger Betina Clemmensen. Der var fyldt godt op i klubbens cafeteria, fordi den ny sæson lige er gået i gang. - Vi var ellers så glade, fordi vi har fået en meget stor tilgang af nye spillere. Det er usædvanligt for en lille klub, men jeg skal love for, at vi hurtigt kom ned på jorden igen, siger Betina Clemmensen. - Alt arbejde i Moseby Boldklub udføres af frivillige og er ulønnet. Derfor bliver man rigtig sur og ked af det, når sådan noget sker, siger hun og tilføjer, at tyveriet naturligvis er meldt til politiet.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.