Boom i studiejob
Budgetforslag fordobler antallet af studiejob, så der næste år er 200
AALBORG: Der er rift om de kommunale studiejob i Aalborg Kommune.
Og magistratens budgetforslag lægger op til, at der nu skabes yderligere 100 stuejob fra 2014 for, at medvirke til, at Aalborg fortsat er en attraktiv studieby.
I forvejen er der oprettet 99 studiejob på de forskellige forvaltninger.
- Der er mellem 50 og 60 ansøgere de gange, hvor vi har slået det, siger Helle Lundgreen, der er ansat i SBU og som holder styr på antallet af studiejob.
Jobbene bliver slået op på kommunens portal www.studyaalborg.dk samt på universitetets jobportal.
Et studiejob i kommunen kan udover et behageligt tilskud til statens uddannelsesstøtte vise sig at være en genvej til et fast job, når uddannelsen er i hus.
- Vi kan jo godt finde på at ansætte dem efterfølgende, for vi ved, hvem de er. De får også en udtalelse med, siger Helle Lundgreen.
Forvaltningerne finansierer i øvrigt selv ansættelsen af de studerende.
- Det handler om at finde nogle lønsummer rundt omkring og så sige, at man får meget for pengene, hvis man ansætter en studerende.
Der skal dog være tale om ekstraordinær beskæftigelse.
25-årige Pernille Wamberg Broch studerer til hverdag kommunikation på 9. semester på Aalborg Universitet, men ved siden af passer hun også et studiejob hos Aalborg Kommune.
- Jeg er rigtig glad for at have det her studiejob, det giver en god vinkel på mine studier, siger Pernille Wamberg Broch.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.