Borgermøde løbet helt over ende
Overlade hev de vilde idéer op af skuffen
OVERLADE: Oprettelse af en fond baseret på folkeaktier, hvorfra det skal være muligt at låne penge til at købe hus i Overlade, når kreditforeningerne og pengeinstitutterne ikke vil, en kunstskole for børn, etablering af et vandrehjem samt en norsk festival med langrend gennem byens gader i et forsøg på at lokke pengestærke nordmænd til at købe huse.
Idéerne var mange og skæve, da en række foreninger i Overlade onsdag aften havde kaldt til et yderst velbesøgt borgermøde i bestræbelserne på at sikre byen en god fremtid..
Initiativtagerne havde på forhånd stillet sig godt tilfredse, hvis der mødte 50 op - men der kom omkring 150. Og det betød, at det både kneb med både siddepladser og kaffekopper i Den Gamle Skole, hvor mødet blev afholdt.
Baggrunden for borgermødet var det basale spørgsmål: Skal Overlade egentlig beholde skolen og brugsen?
At dømme ud fra borgermødet i den vesthimmerlandske landsby, er det klare svar på det spørgsmål et rungende ja.
Det var en lang række foreninger i byen, der havde indkaldt til borgermødet, hvor indbyggerne forsøgte at hente de store ambitioner frem og hive vilde idéer op af skuffen i bestræbelserne på at bevare landsbyen som et attraktivt sted at bo og bosætte sig.
Filosofien er, at der ikke kommer nogen og gør arbejdet for Overlade - så derfor kan beboerne lige så godt selv trække i arbejdstøjet og vise initiativ og handling. Inden det er for sent.
Bag borgermødet stod Overlade Borgerforening, skolebestyrelsen på Overlade Skole, Overlade Pensionistforening, bestyrelsen i brugsen, IK Vest, FDF Overlade, Overlade Lokalhistorisk Forening samt Overlade Motor Club.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.