Sjørring

Borgmesterkandidat beklager negativ omtale

Niels Jørgen Toft Pedersen understregede, at han ikke har nogen privatøkonomisk interesse i "månegrisprojektet", hverken nu eller når det måtte realiseres

Venstres borgmesterkandidat i Thisted Kommune, Niels Jørgen Toft Pedersen, til venstre, i samtale med Jørgen Christensen, der er formand for kommuneforeningen Venstre i Thy ved foreningens generalforsamling onsdag aften i Sjørring Kultur- og Fritidscenter. Foto: Torben Hansen

Venstres borgmesterkandidat i Thisted Kommune, Niels Jørgen Toft Pedersen, til venstre, i samtale med Jørgen Christensen, der er formand for kommuneforeningen Venstre i Thy ved foreningens generalforsamling onsdag aften i Sjørring Kultur- og Fritidscenter. Foto: Torben Hansen

SJØRRING:- Jeg er ked af den negative omtale, "månegrisprojektet" har givet ikke kun af mig, men også af Venstre, lød det onsdag aften fra Venstres borgmesterkandidat i Thisted Kommune ved efterårets kommunalvalg, gårdejer Niels Jørgen Toft Pedersen, Sundby. Han fortsatte:

- Mest ked af, er jeg, at man tillægger mig nogle motiver, jeg oprigtigt ikke har. Det generer mig. Man kan næste ikke tale med nogen, uden at det er den sag, de er optaget af.

Han forklarede, at han ikke personligt er en del af projektet:

- Jeg har ikke og får ikke økonomisk vinding ved projektet. Jeg sagde ja til at lægge jord, navn og CVR-nummer til, og derfor er der søgt både miljøgodkendelse og teknologistøtte i mit navn og med min underskrift.

Han begrundede dette med, at der er tale om et internationalt forskningsprojekt, som kan give flere arbejdspladser i Thy, og det er dette, der var hans motivation:

- Projektet sætter fokus på at løse nogle af de største klimaprojekter, der jorden over er ved svinestalde.

Niels Jørgen Toft Pedersen, der selv er formand for kommunalbestyrelsens udvalg for erhverv, arbejdsmarked og kultur, fik opbakning fra partifællen Esben Oddershede, Nors, der er næstformand i udvalget for klima, miljø og teknik:

- Sagen har ikke været og skal ikke behandles politisk i udvalget. Den har kørt administrativt i forvaltningen, og nu er den så anket til Natur- og Miljøklagenævnet, hvor den er under behandling. Det trækker ud, har jeg forstået, fordi man er gået i gang med at undersøge enhver detalje. Næste møde i nævnet er i juni, men jeg tror ikke, vi skal vente en afgørelse før efter sommerferien, sagde han og lagde så til:

- Det er et forskningsprojekt, men jeg tror, at det er navnet, der skræmmer rigtigt mange.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.