Briller til Tanzania

Indsamling gav 10.000 kroner til SOS Børnebyerne.

Chefoptiker Charlotte Olivius, Frederikshavn, udleverer briller til 13-årige Salmini Ramadhani i Tanzania. Privatfoto

Chefoptiker Charlotte Olivius, Frederikshavn, udleverer briller til 13-årige Salmini Ramadhani i Tanzania. Privatfoto

HOBRO:I Hobro har Louis Nielsen i lighed med de øvrige butikker i optikerkæden haft en indsamlingsbøtte sat op for at samle ind til SOS Børnebyernes projekter i Tanzania. Resultatet er gjort op til i alt 10.000 kroner.

- Det er en kæmpe fornøjelse at være med til at samle penge ind til SOS Børnebyernes faciliteter i Tanzania, konstaterer chefoptiker Mia Kjær Albertsen hos Louis Nielsen i Hobro.

- I forvejen har vi jo hos Louis Nielsen vores brilleprojekt, hvor vi hvert år samler brugte briller ind og afleverer dem til mennesker med synsproblemer i Tanzania. Så vi ved, at der virkelig er brug for hjælp, og det er bare dejligt, når kunderne bakker op med både briller og nu også mønter, tilføjer hun.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.