Iværksætter

- En flyvende bil ... lige et øjeblik, så er den klar

De drømmer stort, de fire iværksættere, der er ved at lægge sidste hånd på verdens første flyvende bil. Den skal nemlig ikke bare sælges i Danmark, men i hele verden.

Det er intet mindre end verdensmarkedet, de går efter - de fire iværksættere, som knokler i en lejet fabrikshal i Brønderslev med at fremstille verdens første flyvende bil. Foto: Peter Broen
Det er intet mindre end verdensmarkedet, de går efter - de fire iværksættere, som knokler i en lejet fabrikshal i Brønderslev med at fremstille verdens første flyvende bil. Foto: Peter Broen Foto: Peter Broen

Opdateret kl. 20:05

BRØNDERSLEV: Man får en dejlig smilende fornemmelse i maven, når man træder ind i en gammel testhal hos Pedershaab Maskinfabrik i Brønderslev. Her har fire iværksættere lejet sig ind og har knoklet i et års tid med at realisere drømmen om den flyvende bil ... og nu er det lige før den er flyveklar.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden