En kassesucces: Hjallerup Marked lander kæmpeoverskud
En enorm frivillig indsats betyder penge til lokale projekter
Opdateret kl. 09:44
Det kan i den grad betale sig for Hjallerup, at mange af de lokale tager en ekstra tørn ved byens årlige marked.
Årets resultat blev som altid præsenteret på det årlige repræsentantskabsmøde, der fandt sted tirsdag aften. Og samlet set gav årets Hjallerup Marked et overskud på ikke mindre end fire millioner kroner.
- Vi har lavet et resultat, der meget ligner sidste år, og hvor vi via vores fantastiske frivillige igen kan give et rigtig pænt overskud til byens foreninger, lyder det i en pressemeddelelse fra Stefan Jacobsen, der altså kan se tilbage på et succesrigt første år i formandsstolen.
Flere end 2000 frivillige hjælper hvert år til ved det lokale marked - og når arrangørerne spørger de frivillige, hvorfor de medvirker, så er svaret først og fremmest, at det giver et socialt afkast - og dernæst er det fordi, at de gerne vil bidrage til noget godt for deres by.
Men det frivillige arbejde resulterer også i klingende mønter til udvikling af byen. I år får Hjallerup således glæde af 2.045.172 kroner.
Det har blandt andet sendt store bidrag til Hjallerup Idrætscenters kommende hal 3, centerområdet i Hjallerup og også støttet Hekla, Musikforeningen, Rideklubben, EKKO, Svømmeklubben Søhesten, DCH og Hjallerup Billardklub.
- Vi er stolte over resultatet i et år, hvor vi også kunne undgå prisstigninger på pladsen, selvom inflation og energikrise satte sit præg på udgifterne til vores marked, siger Stefan Jacobsen i førnævnte pressemeddelelse.
Næste år kan Hjallerup Marked i øvrigt fejre sit 280-års jubilæum. Som altid afvikles markedet den første weekend i juni.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.