Indbrud

Få påskeindbrud i Vendsyssel - Brønderslev var dog hårdt ramt Langfredag

Politiet mener, at samme gerningsmænd har slået til seks gange i Brønderslev


Opdateret kl. 15:25

VENDSYSSEL: Påsken har budt på indbrud i både villaer, landejendomme og sommerhuse. Men ikke så mange, som man kunne have frygtet, lyder det fra politiet.

De fleste anmeldelser er faktisk kommet fra Brønderslev og fra sommerhusejere, der først har opdaget indbruddene i påsken.

I Brønderslev var der nemlig seks indbrud i villaer i samme område af byen. Og politiet mener, at indbruddene kan være begået samme dag - nemlig Langfredag - af de samme gerningsmænd.

Indbruddene er sket på Nordsøvej, Limfjordsvej, Vintervænget og Agdrupvej. Ved alle indbrud er der blevet knust en rude, og fra to af villaerne er der stjålet kontanter, smykker og elektronik.

Ved de andre indbrud er udbyttet ukendt, da beboerne er på ferie, oplyser politikommissær Peter Skovbak, Nordjyllands Politi.

Dyrebare ting stjålet fra sommerhuse

Derudover har Nordjyllands Politi i Hjørring fået en række anmeldelser om indbrud i sommerhuse.

Mange af dem har et langt gerningstidspunkt, fordi flere sommerhusejere ikke har været i deres fritidshuse i lang tid, fortæller fungerende politikommissær Lene Madsen.

På Norgesvej i Løkken startede påske kedeligt for ejerne af et sommerhus, da de kunne konstatere, at de manglede nogle dyrebare ting.

Her var der blevet stjålet tre ph-lamper, et Hornslet maleri samt et maleri af Jens Jørgen Thorsen.

Det var også designermøbler, indbrudstyve gik efter i et sommerhus på Fyrrevej i Løkken, hvor der blev stjålet fire Wegner Y-stole og en ph-lampe.

Og fra et sommerhus på Bredvandet i Fjerritslev er der også blevet stjålet fire Y-stole, og fra et sommerhus i Tranum Strand er gerningsmændene sluppet af sted med en ph-loftlampe.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden