Festival i skoven er klar med næste års første navne
Icekiid og Rikke Thomsen er klar til at indtage Bålhøj Festival næste år
Opdateret kl. 17:18
Bålhøj Festival 2024 er under planlægning, og nu er de frivillige kræfter bag festivalen i Øster Brønderslev klar med to af navnene på dem, der skal spille.
Det er Icekiid og Rikke Thomsen med band. Det oplyser festivalen i en pressemeddelelse, hvor de skriver om Icekiid:
- Icekiid har cementeret sin position som en af Danmarks mest lovende artister og afro-beat sangere med en lang stime af hits og en overvældende scenetilstedeværelse.
Icekiid har blandt andet lavet hitsene "Gulddans" og "Jumeirah", og Bålhøj Festival melder, at han har gjort det godt på festivalscenerne i år:
- Han har taget festivalscenerne med storm og efterladt publikum forbløffet over sine uforglemmelige optrædener. Icekiids unikke evne til at levere friske og engagerende tekster, innovative beats og en uovertruffen energi på scenen har konsekvent tiltrukket publikum i imponerende mængder.
Det andet navn, festivalen er klar med, er Rikke Thomsen med band. Her er der tale om en, der kender scenen i Øster Brønderslev i forvejen.
- Inden Rikke for alvor slog igennem, optrådte hun solo på Bålhøj Festival i 2013. Hun havde vundet en lokal musikkonkurrence, og præmien var en optræden på Bålhøj Festival, skriver festivalen.
Hun udgav i 2021 pladen "Opland", som festivalen i pressemeddelelsen beskriver som en verden af 80’er nostalgisk realisme, afmagt og savn.
- Rikkes univers er yderst nærværende og ærligt, og man er, som tilskuer til koncerterne eller lytter af musikken, ikke i tvivl om oprigtigheden bag ordene.
I efteråret 2023 udkom Rikke Thomsens nye album ”Makværk”.
- Albummet gik direkte ind som nummer to på den fysiske hitliste, lige over Rolling Stones.
Der bliver i alt syv optrædende på festivalen, og de sidste fem navne afsløres først senere.
Bålhøj Festival 2024 finder sted lørdag 10. august, og det foregår i bøgeskoven på Bålhøj i Øster Brønderslev.
Billetsalget er fra i år overtaget af Ticketmaster, og det begynder torsdag 14. december kl. 12.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.