Skolevæsen

Bekymrede forældre samler underskrifter

Forældre fra 18 børnehaver bekymrede for, at børnene møder ind til ringere normering, og for om skolerne har plads til børnene

En del af budgetaftalen for 2023 i Brønderslev er, at børn skal sige tidligere farvel til børnehaven og begynde i førskole fra april - og ikke begynde direkte i skole til august som i dag. Det er der mange forældre, der er trætte af, blandt andre Trine Søe Holmgaard.
En del af budgetaftalen for 2023 i Brønderslev er, at børn skal sige tidligere farvel til børnehaven og begynde i førskole fra april - og ikke begynde direkte i skole til august som i dag. Det er der mange forældre, der er trætte af, blandt andre Trine Søe Holmgaard. Foto: Kim Dahl Hansen

Opdateret 10. oktober 2022 kl. 10:49

BRØNDERSLEV: Børnenes skolestart i Brønderslev Kommune rykker fra næste år frem, sådan at de skal i førskole 1. april i stedet for i skole til august. Dermed vil hovedparten være fem-årige børn, og man sparer 1,9 mio. kroner om året. Det er en del af en budgetaftale, som de blå partier i byrådet har indgået, og som skal til endelig afstemning på et byrådsmøde onsdag 12. oktober.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden