Ulmende sofa blev hurtigt slukket

Brandvæsnet måtte natten til torsdag rykke ud til en brand i Brønderslev

Foto: Jan H. Pedersen

Foto: Jan H. Pedersen

BRØNDERSLEV:Natten til torsdag måtte brandvæsnet rykke ud til en brand i en lejlighed på Vestergårdsgade i Brønderslev.

Alarmen gik klokken 03.41, og da brandfolk og politi nåede frem, kunne de konstatere, at der var gået ild i en sofa. Beboeren i lejligheden var dog selv kommet ud af lejligheden og væk fra branden, og han havde fået lukket alle døre og vinduer så effektivt, at ilden i sofaen aldrig rigtig fik fat, siger vagtchef Mads Hessellund fra Nordjyllands Politi.

Derfor kunne brandfolkene hurtigt få slukket gløderne i den ulmende sofa og komme hjem igen. Lejligheden blev sod- og røgskadet af branden, men det var ikke nødvendigt at evakuere andre beboere i ejendommen.

Beboeren blev kørt til behandling på skadestuen i Hjørring, idet han havde pådraget sig mindre brandskader i forbindelse med branden i sofaen.

Årsagen til branden i sofaen er endnu ikke klarlagt.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.