Virksomhedsøkonomi

Broklap har kostet kunder

Det har kostet Nordjyske Jernbaner mere end halvanden million kroner i tabte passagerindtægter, at at jernbaneforbindelsen til Vendsyssel har været kappet i 13 måneder

Arkivfoto: Bente Poder
Arkivfoto: Bente Poder Bente Poder

HJØRRING: Når bestyrelsen for Nordjyske Jernbaner senere i dag præsenteres for regnskabet for 2012, så vil der fortsat være sorte tal på bundlinjen. Det til trods for at selskabet først mistede kunder på sporarbejde og siden på grund af påsejlingen af jernbanebroen over Limfjorden.

- Vi har mistet mere en halvanden million kroner alene på passagerindtægter, men vi kommer dog ud med et plus. Blandt andet på på grund af rationaliseringer og ansættelsesstop, forklarer administrerende direktør Peter Hvilshøj.

I 2011 kom NT´s datterselskab Nordjyske Jernbaner ud med et driftsresultat på 2,3 millioner og tallet for 2012 vil blive offentliggjort efter generalforsamlingen mandag.

Vil vinde det tabte tilbage

Nordjyske Jernbaner har mistet ti procent af passagerne, hovedsagelig pendlere, oplyser Peter Hvilshøj.

- Deres eneste alternativ er en bil og det er klart, at hvis de nu synes det er mere bekvemt, så bliver de svære at lokke tilbage. Så vi skal se, om vi kan finde nye pendlere, der ikke tidligere har taget toget.

Den administrerende direktør forventer, at selskabet først om et par år igen kan prale af passerfremgang, men man er allerede ved at forsøge at indhente det tabte. Det sker blandt andet ved flere afgange, gratis cykeltransport for pendlere og billigere togture midt på dagen.

Samtidig håber Nordjyske Jernbaner også fra 2015 at få lov til at overtage al togdriften nord for Hobro.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden