Bronzemedalje ved NM i Finland
Peter Sørensen fra Springteam Nordjylland fik flot tredjeplads i stortrampolin
HJØRRING: 13-årige Peter Sørensen fra Springteam Nordjylland erobrede en bronzemedalje ved de nordiske mesterskaber i stortrampolin, der blev afviklet i den finske hovedstad Helsinki i dagene 17.- 19. oktober.
Den talentfulde trampolinspringer havde ellers en lidt vanskelig start i indledende runde, men via en ottendeplads lykkedes det ham akkurat at komme med i finalen.
Her var Peter Sørensen mere sikker i sin øvelse, og han fik sig kæmpet op til en tredjeplads og dermed en NM-bronzemedalje i ungdomsrækken. I september blev han nummer tre ved DM U17.
98 gymnaster fra Finland, Sverige og Danmark deltog i mesterskaberne, og Springteam Nordjylland havde i alt ni gymnaster med i Finland i alderen 12-15 år.
14-årige Martina Dybdahl fik en syvendeplads, og i juniorrækken nåede 15-årige René Nielsen finalen og fik en syvendeplads.
Springteam Nordjyllands træner, Svitlana Seredyuk Pedersen, havde stor forventninger til Carl Emil Jernovs præstation ved NM, da han fik andenplads ved DM U17, men dagen før afrejsen til Finland blev han ramt af influenza og kunne derfor ikke deltage i konkurrencen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.