Brovst bedst i bedste-konkurrence
Demensafsnit oplevede den største forbedring i landsdækkende projekt
BROVST: Den kommunale Tandpleje i Jammerbugt Kommune deltog i det landsdækkende projekt ”Hvorfor skal bedste have børstet tænder?”, som De Offentlige Tandlæger i samarbejde med FOA står bag.
Bedste Børster Tænder projektet skal munde ud i, at personalet på plejehjemmene får indarbejdet nogle rutiner, så de kan hjælpe de ældre.
Demensafsnittet i Brovst var bedst. Der scorede man den største forbedring både i forhold til renhold af proteser og tandkødets sundhedstilstand.
Personalet har derfor fået overrakt et fad af overtandlæge Karin Nysted Jensen og tandplejer Anne Margrete Refstrup med inskription. Alle 12 plejehjem, som har deltaget, har modtaget et diplom i ramme.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.