Byrådsmedlem angrebet af arrig ko
En lokalpolitiker på Sjælland fik et sort ben ud af mødet med 600 kilo ko
Opdateret 21. november 2022 kl. 23:34
HILLERØD: Ole Stark, som sidder i byrådet i Hillerød og i regionsrådet for partiet Venstre, virkede forleden som en rød klud på en 6-700 kilo tung ko.
Politikeren blev angrebet af koen, da han var ved at øremærke en kalv på sin gård.
- Jeg skulle øremærke en kalv, og den brølede. Det hørte en af køerne, som kom hen til mig. Jeg plejer at kunne skubbe dem væk, og det prøvede jeg også. Så stangede den mig i hovedet og løb nærmest hen over mig, siger Ole Stark til Hillerød Posten.
Sort ben
Koen ramte lokalpolitikeren på benet og i brystkassen.
- Mit ben er blevet sort nu, siger Ole Stark.
Han fortæller, at koen vejer et sted mellem 600 og 700 kilo.
- Så det var godt, der ikke skete mere, siger han.
Efter en tur omkring sygehuset er Ole Stark nu hjemme igen. Han kan gå på benet, men har fået besked på at tage den med ro.
Øremærkning af kalve er lovpligtigt af hensyn til sporbarheden. I Danmark skal kvæg være forsynet med to ens øremærker med nummer - et i hvert øre, og kalven skal øremærkes senest 20 dage efter fødslen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.