byudvikling

Et lille dyr har fået stor magt i byggesag

Dyret er mindre end din hånd. Alligevel har den spændt ben for en stor virksomhed.

Flagermus spænder ben for Tom Jakobsen og Erhvervsudvikling Nords projekt på Langagervej 2 i Aalborg.
Flagermus spænder ben for Tom Jakobsen og Erhvervsudvikling Nords projekt på Langagervej 2 i Aalborg. Foto: Bo Lehm

Opdateret kl. 10:59

Et lille dyr med en kropslængde på under fire centimeter. 

Du kender den fra fortællinger om vampyrer og superhelte. 

Selvom at dyret har været til stor inspiration i fiktionens verden, så har den spillet en helt anden rolle i virkeligheden.

For flagermusen har spændt ben for flere projekter i Aalborg, til stor frustration for de involverede. En af dem, som har krydset veje med flagermusen, er udvikler og medejer i Ejendomsudvikling Nord Tom Jakobsen. 

- Vi arbejder med en dagligvarebutik, en ingeniørvirksomhed og en lokalplan på vej ind i sit tredje år. Det forløb vi har været igennem virker dybt bizart, siger han. 

Ejendomsudvikling Nord gik for omkring to og et halvt år siden i gang med projektet på Langagervej 2. 

Inden det kunne lade sig gøre, skulle der dog løses to ting: En lokalplan skulle opdateres, og der skulle laves en flagermusundersøgelse.

Og det er her, problemerne starter. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden