Kultur

Fire år undervejs: "Jeg er stolt over, at vi har forandret noget"

Fra venstre Picassos barnebarn, Bernard Ruiz-Picasso, museumsdirektør Lasse Andersson og borgmester i Aalborg, Lasse Frimand Jensen (S).
Fra venstre Picassos barnebarn, Bernard Ruiz-Picasso, museumsdirektør Lasse Andersson og borgmester i Aalborg, Lasse Frimand Jensen (S). Foto: Rocco Peditto

Opdateret kl. 15:45

Historien du får


Det er langt fra første gang, at Kunsten satser stort på at vise Picasso  – også første gang i 2003 mere end fordoblede man besøgstallet.

Men det stod dengang også klart, at museet ikke var klar til større armbevægelser.

Det er det nu. Og Picasso har ændret museet for altid.

Da mere end 75 værker af Pablo Picasso ankom til Kunsten i april, kendte kun tre personer på Kunsten forud til dagen og tidspunktet for leveringen.

Det skete med bevæbnet politi som eskorte, og sikkerhedsniveauet er fortsat noget nyt for museet - når der går en alarm hedder det i visse tilfælde politi med droner og hundepatrulje.

Foto: Niels Fabæk

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden