Cirkus Panik gæster byen
Børn skaber egen cirkusforestilling med lidt hjælp udefra
VESTER HJERMITSLEV: Akrobatik, balancegang og ethjulede cykler kunne børnene lære, da Cirkus Panik besøgte Lunden i Vester Hjermitslev i efterårsferien.
Cirkus Panik der har eksisteret siden 1984 havde medbragt alt udstyr og godt humør. Det består af tre generationer. Cirkusdirektør Miss Tatiana (Tatiana Steen), Poul Panik (Poul Steen), deres tre børn, Tatianas far og et par talenter udefra. De rejser rundt i landet med deres cirkus, både for at underholde, men også for at blive underholdt. De har også deres egen cirkusskole i Vanløse, hvor de lærer fra sig af deres mange talenter.
Talenterne var også at se i Vester Hjermitslev. Så snart børnene havde fundet ind på højderækken var samlingen fuldført, og deres fælles projekt kunne fortsætte. Nemlig projektet om at skabe en cirkusforestilling. En forestilling der skal imponere selv den mest rutinerede cirkusartist, eller i hvert fald børnenes forældre. Børnene blev trænet i diverse cirkus-discipliner som for eksempel at gå på line, akrobatik, at køre på ethjulet cykel og jonglering med tallerkener. Forestillingen vises lørdag 17. oktober kl. 13 i anledning af Vester Hjermitslev borgerforenings 100 års jubilæum. Miss Tatiana og Poul Panik er meget spændte på resultatet, men er sikre på, at det nok skal blive spektakulært!
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.