økonomi, erhvervsliv og finans

Blev landskendt på tv: Populær livsstilsdronning er død

Isabella Smith, der blev landskendt for sine tv-programmer om hus og have, er død, 64 år.

Forfatter og iværksætter Isabella Smith er død. Hun har foruden bøger og programmer om hus og have stået bag månedsmagasinet Isabellas. Her ses hun i 2002. (Arkivfoto).
Forfatter og iværksætter Isabella Smith er død. Hun har foruden bøger og programmer om hus og have stået bag månedsmagasinet Isabellas. Her ses hun i 2002. (Arkivfoto). Bent K Rasmussen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 11:36

Iværksætteren og forfatteren Isabella Smith er død efter længere tids sygdom.

Hun blev 64 år og døde af komplikationer i forbindelse med hendes sklerose, oplyser hendes tidligere ægtefælle, Lars Ringhof, til Ritzau.

Isabella Smith trådte for alvor frem i danskernes bevidsthed, da hun stod i spidsen for populære hus-, have- og køkkenprogrammer på TV 2.

Siden begyndte hun at udgive månedsmagasinet Isabellas, som fortsat udkommer og er Aller Medias største.

Inden det folkelige gennembrud var hun forlagsredaktør og skrev artikler til en række aviser, magasiner og ugeblade.

Hun åbnede også en webshop, som dog gik konkurs i forbindelse med finanskrisen i 2008. Smith fortsatte med en serie af vaske- og rengøringsmidler under mærket Maison Belle, og hun åbnede også en weekendbutik i Næstved.

I 2016 etablerede hun webshoppen Knithouse, der sælger garn og strikkeudstyr.

Kort efter blev hun ramt af alvorlig sklerose, som førte til hendes død 11. november i år.

Isabella Smith efterlader sig en søn, to børnebørn og fire ældre søskende.

Hun bisættes 1. december fra Godthåbskirken på Frederiksberg.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden