Danmark

Danmarks luftrum lukkes for civil droneflyvning

Danmarks luftrum lukkes i en uge for civil droneflyvning i forbindelse med, at Danmark er vært for EU-topmøde.

Danmarkis luftrum lukkes for civil droneflyvning i en uge til og med fredag 3. oktober. Forbuddet sker som reaktion på de seneste dages mistænkelige droneaktivitet og for at skabe ekstra sikkerhed ved EU-topmødet som Danmark er vært for i den kommende uge. (Arkivfoto).
Danmarkis luftrum lukkes for civil droneflyvning i en uge til og med fredag 3. oktober. Forbuddet sker som reaktion på de seneste dages mistænkelige droneaktivitet og for at skabe ekstra sikkerhed ved EU-topmødet som Danmark er vært for i den kommende uge. (Arkivfoto). Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 13:50

Hele Danmarks luftrum lukkes for civil droneflyvning i en uge efter flere hændelser med mistænkelig droneaktivitet.

Det oplyser Transportministeriet til Ritzau.

Lukningen af luftrummet træder i kraft mandag 29. september og gælder frem til og med 3. oktober. Forbuddet gælder hele døgnet, lyder det.

- Vi kan ikke acceptere, at fremmede droner skaber usikkerhed og forstyrrelser i samfundet, som vi har oplevet den seneste tid.

- På den måde fjerner vi risikoen for, at fjendtlige droner kan forveksles med lovlige droner og omvendt, siger transportminister Thomas Danielsen i en pressemeddelelse fra ministeriet.

Lukningen af luftrummet for civil droneflyvning falder tidsmæssigt sammen med det EU-topmøde, som Danmark er vært for i den kommende uge.

Luftrummet lukkes efter bestemmelser i luftfartsloven, der giver transportministeren mulighed for at lukke enten hele luftrummet eller dele heraf, hvis det er nødvendigt for den offentlige sikkerhed.

En overtrædelse af forbuddet kan medføre bøde eller fængsel i op til to år, lyder det.

- Formålet med forbuddet mod civil droneflyvning er blandt andet at forenkle sikkerhedsarbejdet for politiet, så politiet ikke skal bruge kræfter på civile droner uden sikkerheds- og politimæssig relevans, siger justitsminister Peter Hummelgaard i pressemeddelelsen.

Forbuddet omfatter ikke militære droneflyvninger, statsluftfart med droner, herunder politimæssige og beredskabsmæssige droneoperationer, samt kommunale og regionale beredskabs- og sundhedsrelaterede droneoperationer.

Det vil desuden være muligt at søge dispensation hos Trafikstyrelsen i helt særlige tilfælde, lyder det.

I pressemeddelelsen lyder det, at det for eksempel kan være, hvis der er tale om "uopsættelige samfundsvigtige opgaver udført af kommercielle aktører".

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden