Danmark

EU modtager miljøklage mod Danmark for trawlfiskeri

Fiskeri med bundtrawl er imod EU-regler. Det mener Danmarks Naturfredningsforening, som nu har klaget til EU.

Trawlfiskeri er i strid med EU's målsætning om beskyttet natur, mener grønne organisationer. Biodiversitetsrådet vurderede sidste år, at under to procent af havarealet i Danmark bidrog til de internationale mål om beskyttede områder på 30 procent.
Trawlfiskeri er i strid med EU's målsætning om beskyttet natur, mener grønne organisationer. Biodiversitetsrådet vurderede sidste år, at under to procent af havarealet i Danmark bidrog til de internationale mål om beskyttede områder på 30 procent. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Danmarks Naturfredningsforening klager sammen med flere internationale miljøorganisationer til EU-Kommissionen over fortsat brug af bundtrawl i beskyttede havområder i Danmark og andre lande.

Klagen falder sammen med de aktuelle forhandlinger om fremtidens danske fiskeripolitik samt blot få dage før åbningen af FN’s havkonference i Nice.

Ifølge klagen sker der fortsat i beskyttede danske områder til havs omfattende fiskeri med bundslæbende redskaber.

Det sker på trods af, at EU’s habitatdirektiv og en dom fra EU-Domstolen har fastslået, at Danmark skal beskytte disse områder effektivt mod skadelige fiskerimetoder.

Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening, er ikke i tvivl:

- Når Danmark tillader bundtrawl i havområder, som vi officielt har udpeget som beskyttede, så overtræder vi klart EU’s lovgivning.

- Den praksis er ødelæggende for vores fiskebestande og for fremtidens fiskeri, siger hun.

Det bliver nu op til EU-Kommissionen at vurdere, om Danmark bryder loven.

Tvinges Danmark til at rette op, kan det få stor betydning for de beskyttede havområder i særligt Vadehavet og ved Skagerrak.

Balladen om bundtrawl handler om, at tunge fiskeredskaber trækkes hen over havbunden.

Det ødelægger ifølge kritikerne fiskenes levesteder, skader biodiversiteten og reducerer fiskebestandenes fødegrundlag.

I Danmarks Fiskeriforening ærgrer formand Svend-Erik Andersen sig over både klagen og naturfredningsforeningens krav, som han mener er opfyldte eller på vej til at blive det.

- Jeg synes ikke, at der er nogen faglighed i klagen. Det handler mest om at stikke en kæp i hjulet for mine fiskere, siger Svend-Erik Andersen.

Fiskeriforeningen har foreslået en blå trepart til vands for at nå i mål med en beskyttelse af havbunden, der giver mening - med henvisning til den grønne trepart til lands.

- Men vi glæder os samtidig over, at EU's nye fiskerikommissær har sagt, at man skal se på, hvad det konkret er, man vil beskytte i et område, inden man forbyder trawl, siger Svend-Erik Andersen.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden