Generationsopgør kommer til at fylde ved årets Pride

Unge LGBTQ+-personer oplever en hård retorik. Til Pride gøres der ekstra for at give dem taletid.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

At kunne få lov til at være den, man er, og blive forstået og accepteret på tværs af generationer er en af de ting, som vil være i fokus ved årets Copenhagen Pride.

For retorikken kan være hård mod unge queers fra særligt den ældre generation i Danmark.

Queers er folk, som ikke er heteroseksuelle og/eller ciskønnede. At være ciskønnet betyder, at man ser sig selv som det køn, man er født som.

Og queers oplever altså stor modstand, mener Benjamin Hansen, der er organisatorisk forperson for Copenhagen Pride.

Derfor vil der ved årets Pride, som begynder lørdag, være ekstra fokus på de unge og på deres budskaber.

- Vi oplever en stigende tendens i Danmark, hvor retorikken - særligt fra den ældre befolkningsgruppe - er hård mod queer-mennesker og queer-identiteter, siger Benjamin Hansen.

Det særlige fokus på de unge queers vil komme til udtryk med en scene og et rum, hvor man kan tale om at være queer.

Fokusset på de unge falder i god tråd med en rapport udviklet af Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, Vive.

- Det, vi finder, er virkelig store forskelle, i forhold til, hvor meget LGBT-personer oplever, at de bliver udsat for diskrimination og vold. Homo- og biseksuelle er dobbelt så ofte udsat for diskrimination som heteroseksuelle, siger Jane Greve, professor ved Vive og forfatter til rapporten.

Derfor mener Jane Greve også, at det er en god idé at give de unge taletid og rum ved årets Pride.

- Jeg synes, at det er en god idé, fordi vi ser, at de unge i højere grad er repræsenteret i de her grupper.

Det er første gang siden 2019, at Copenhagen Pride kan åbne for dem - og alle andre aldersgrupper - i fuld skala.

Derfor ser Benjamin Hansen frem til at være helt tilbage igen.

- Det bliver en forløsende Pride efter nogle år med corona.

- Så det bliver en god blanding af at gå tilbage til 2019 og samtidig bruge erfaringerne fra 2020 med digitalisering, hvor mange var glade for at kunne være en del af arrangementet digitalt, siger Benjamin Hansen.

Copenhagen Pride slutter søndag den 21. august.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.