Hurtig udrykning til motorbåd på grund
Båden stod på et stenrev ud for Frederikshavn Havn
Opdateret kl. 14:31
Sæby Redningsstation var mandag lidt over middag ude på en aktion, der krævede hurtig udrykning. En motorbåd var nemlig gået på grund på et stenrev mellem øen Deget og Frederikshavn Havn.
Båden stod på stenene, og redningsbåden fra Sæby måtte med stor forsigtighed liste sig tæt nok på havaristen til, at besætningen kunne få en slæbetrosse om bord på motorbåden og få den trukket fri af revet.
Vel ude på lidt dybere vand med en blødere bund kunne redningsfolk og motorbådens besætning i fællesskab få gået motorbåden igennem, og da de konstaterede, at båden ikke tog vand ind, og hverken ror eller skrue havde taget skade af det lidt ublide møde med bunden, så fortsatte motorbåden videre for egen kraft.
Redningsbåden returnerede derefter til redningsstationen i Sæby.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.