elev/studerende

Matematikkrav skræmmer unge væk fra it- og ingeniøruddannelser

En undersøgelse viser, at frygt for matematikkrav holdt nogle fra at søge it- eller ingeniøruddannelse i 2022.

Mens blandt andet frygten for matematikkrav fylder hos de studerende, der fravælger it- eller ingeniøruddannelser, er det blandt andet udsigten til stor jobsikkerhed og god løn, der tiltrækker andre. (Arkivfoto).
Mens blandt andet frygten for matematikkrav fylder hos de studerende, der fravælger it- eller ingeniøruddannelser, er det blandt andet udsigten til stor jobsikkerhed og god løn, der tiltrækker andre. (Arkivfoto). Philip Davali/Ritzau Scanpix

Onsdag klokken 12 er der ansøgningsfrist for kvote 1-ansøgere på de videregående uddannelser. Det gælder også for it- og ingeniøruddannelserne.

I 2022 var der op mod 7000 studerende, der overvejede en it- eller ingeniøruddannelse, men endte med at søge andre veje.

Usikkerhed om at kunne klare matematikken og en frygt for uddannelsens høje faglige niveau var nogle af de mest brugte årsager blandt dem, der fravalgte uddannelserne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden